Flisactwo zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Oficjalną informację o tym fakcie przekazano na uroczystości ku czci św. Barbary patronki Flisaków w Ulanowie.
Flisactwo w Ulanowie jest wciąż żywym zjawiskiem, a flisacy swoje bogate tradycjez powodzeniem przekazują kolejnym pokoleniom.Prowadzą spływy Sanem, Wisłą, Odrą i Wartą. Flisacy w ciągu około 28 dni na 100 metrowej tratwie potrafią przepłynąć 726km Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska. Bractwo Flisackie nawiązując do tradycji flisackich, dąży do rozwijania i kultywowania współczesnych form tego dziedzictwa w lokalnej społeczności. Tradycje flisackie obejmują także wiele innych elementów dziedzictwa niematerialnego, takich jak: gwara, nazewnictwo, pieśni, czy obrzędy flisackie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji członków i przyjaciół Bractwa Flisackiego, która odbyła się w Kościele Flisackim w Ulanowie. Po mszy rozpoczęła się oficjalna część, ze sztandarami i hymnem, a potem odbył się koncert Chóru Flisackiego i Kapeli Flisackiej.
Idea wpisu na listę światową UNESCO pojawiła się po wpisie ulanowskich tradycji flisackich na listę krajową. Pomyślałem wówczas, że blisko 400-letnia tradycja tego wspaniałego zawodu zasługuje na wyróżnienie nie tylko w skali Polski, ale Europy i całego świata. Tym bardziej, że flisactwo jest żywe w wielu krajach Starego Kontynentu.
Kamil Chmielowski, Cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary w Ulanowie
Po kilku latach starań i przygotowań, 30 marca 2021 roku, wniosek o wpis flisactwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości trafił do UNESCO. Wniosek został złożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W połowie ubiegłego roku wniosek został oceniony pozytywnie oraz otrzymał dodatkowo dwa wyróżnienia, 1 grudnia 2022 roku w Rabacie – stolicy Maroka, podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, delegacja naszych flisaków odebrała oficjalne poświadczenie wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Gratuluję prestiżowego wyróżnienia i życzę, aby kultura flisacka niezmiennie inspirowała kolejne pokolenia, a spuścizna wieków przez następne lata była kultywowana, jako cenna cząstka wspólnoty i ducha tej ziemi
Ewa Draus, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego