czwartek, 1 czerwca, 2023
+

  ,,Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością’’ – debata zrzeszająca przedstawicieli środowiska niepełnosprawnych i nie tylko

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które przypadało 3 grudnia 2022 roku, czyli wczoraj – Urząd Miasta Rzeszowa we współpracy z Fundacją Aprobata oraz Collegium Humanum filia w Rzeszowie przygotował wydarzenie, które odbyło się w przeddzień tego święta – mianowicie 2 grudnia w Rzeszowie.

  W jednym miejscu zgromadzili się przedstawiciele placówek oraz ośrodków z osobami niepełnosprawnymi, psycholodzy, psychiatrzy (lek. med. Dorota Wójcik), czy w końcu osoby, które na co dzień pracują w Urzędzie Miasta Rzeszowa oraz sami niepełnosprawni.

  Na uroczystą konferencję przyjechały także osoby, które na co dzień pracują w MOPS (Joanna Ferenc-Bar – zastępca dyrektora) przewodniczący rożnych instytucji, w tym Rzeszowskiej Rady Kobiet – mgr Patricia Mitro, pracownicy sądu (dr Magdalena Skiba – biegły sądowy z zakresu psychologii), w tym adwokaci, biegli sądowi (mgr Magdalena Skiba), kuratorzy oświaty (Marek Zaleśny), osoby prowadzące na co dzień różne fundacje (Agata Pieniążek z fundacji HEN), kadra z rzeszowskiego Zespołu Szkół Specjalnych (mgr Barbara Kawa), dyrektor przedszkola oraz centrum terapii „Kraina Uśmiechu” (mgr Sabina Hołówko-Rusin) oraz przedstawiciele z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, a także przedstawicielka policji – ekspert Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego (kom. Magdalena Cetnarowicz).

  Dodatkowo, bardzo ważnym gościem, który połączył się podczas trwania imprezy online była Elżbieta Łukacijewska – poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Dodatkowo gośćmi honorowymi byli: przedstawiciele administracji lokalnej Pan Stanisław Kruczek, Pani Anita Drążek, Pani Ewa Papiewska-Borkowska – Dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie, Pan Rafał Śliż – Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, Pani Agnieszka Capińska – Dyrektor Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie. Collegium Humanum – Filia w Rzeszowie reprezentowała Pani prof. Małgorzata Dubis, Pan prof. Henryk Pietrzak, Pani Monika Wild-Urbanek – Zastępca Dyrektora Instytutu Psychologii i Pedagogiki Collegium Humanum Filia w Rzeszowie.

  W wydarzeniu uczestniczyli licznie także studenci i studentki z Collegium Humanum filia w Rzeszowie oraz mieszkańcy Rzeszowa.

  Od 9, pół godziny trwała rejestracja uczestników. Wszystkich, zgromadzonych około godziny 10-tej na dużej auli gości przywitała Jolanta Fień, otwierając tym samym debatę na temat niepełnosprawnych z udziałem wielu ważnych postaci, wymienionych powyżej. Pani Krystyna Stachowska Wiceprezydent Rzeszowa wystąpiła na początku, otwierając oficjalnie całe wydarzenie.

  Całe spotkanie składało się z trzech paneli, podczas których wypowiadali się zaproszeni goście. I panel trwał od 10:00 do 10:45, II panel – od 10:45 do 11:30. Dalej, po 15-minutowej przerwie na kawę odbył się ostatni panel, który trwał od 11:45 do 13:15.

  Całe wydarzenie tłumaczone było na język migowy oraz język ukraiński. Debatę pod hasłem „Rzeszów przyjazny osobom z niepełnosprawnością” prowadziła Pani Kamili Korab – adwokat, która zajmuje się obsługą prawną organizacji pozarządowych i posiada też doświadczenie dziennikarskie.

  Podczas zorganizowanej debaty poruszany był niezmiernie ważny temat występowania przypadków przemocy i nadużyć wobec kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnościami. Rozmawiano także o podejmowanych działaniach w celu zapewniania odpowiedniego wsparcia i pomocy jako odpowiedzialności społecznej  Rzeszowa.

  Podczas III panelu, ogłoszono Laureatów i osoby wyróżnione w Plebiscycie Rzeszowscy Siłacze, to MY.

  Dodatkowo, podczas całego wydarzenia, z myślą o najmłodszych, w godzinach od 11:30 do 12:30 zorganizowano spotkanie, pod przewodnictwem Mirki Widurek. Maluchy wysłuchały autorskich bajek z cyklu „Bajeczki dla moich wnuków i dla Waszych także”. Udział mogły wziąć także dzieci z rzeszowskich szkół wspierające dzieci z niepełnosprawnościami i dzieci z Ukrainy.

  ZADANIE ZOSTAŁO DOFINANSOWANE Z BUDŻETU MIASTA RZESZOWA

  Pod Patronatem Honorowym:

  Prezydenta Miasta Rzeszowa, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, JM Rektora Collegium Humanum Szkoły Głównej Menadżerskiej w Warszawie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com