-1,5 C
Rzeszów
środa, 29 marca, 2023
+

  Zakończenie akcji ŁUKASIEWICZ.ART ’22. W ramach tego można do 20 grudnia oglądać wystawę najlepszych prac plastycznych o Łukasiewiczu

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Mikołajkowe zakończenie akcji ŁUKASIEWCZ.ART 2022, odbędzie się 6 grudnia 2022 roku w przestrzeni Uniwersytetu Rzeszowskiego, o dokładnie 18. Jest to inicjatywa Samorządu Województwa Podkarpackiego, realizowana przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP. 

  Wydarzenie rozpocznie się od mappingu pt. „Czarne złoto” autorstwa Shadiego Hamamy na elewacji budynku A3 (wjazd od strony ulicy Kopisto). Potem w Rektoracie Uniwersytetu na I piętrze (ul. Rejtana 16) odbędzie się wernisaż, na którym zaprezentowane zostaną nowatorskie prace dziewięciu uczestników akcji wykonane w różnych technikach plastycznych od rysunku, przez malarstwo, grafikę, rzeźbę, po instalacje, w tym wideoinstalację, lightbox’y, time-lapse, film i animację artystyczną.

  Akcja ŁUKASIEWICZ.ART 2022 odbywa się w ramach wieloletniego projektu Województwa Podkarpackiego pt. PODKARPACKIE.ART, którego najważniejszym celem jest zaangażowanie młodych artystów do popularyzacji najważniejszych elementów rodzimego dziedzictwa kulturowego.

  Pilotaż tego projektu – UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line odbył się dwa lata temu i zaowocował powstaniem 57 obrazów wykonanych przez 26 artystów w 6 podkarpackich obiektach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kolekcja THE BEST OF UNESCO.ART to najlepsze prace tej akcji promujące najcenniejsze perły światowej architektury.

  W Roku Ignacego Łukasiewicza Województwo Podkarpackie zaproponowało studentom kierunków artystycznych interpretację za pomocą sztuki postaci i dorobku znakomitego polskiego wynalazcy. Do udziału zgłosiło się 9 studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, który złożyli koncepcje autorskich projektów artystycznych podejmujących tematykę akcji. Decyzją Komisji eksperckiej powołanej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, w składzie której oprócz przedstawicieli Województwa znaleźli się eksperci zewnętrzni uznani w dziedzinie sztuki, wszystkie projekty zostały dopuszczone do realizacji.

  Akcja rozpoczęła się 1 lipca br. i młodzi artyści przez 100 dni pracowali nad nadaniem materialnej formy autorskim koncepcjom. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami akcji Województwo Podkarpackie powierzyło profesjonalnym artystom i zarazem pedagogom pani dr Kamili Bednarskiej i dr Piotrowi Worońcowi, a krytyczną opinię efektów pracy uczestników przygotowała znana krytyk sztuki dr. hab. Magdalena Rabizo-Birek prof. UR.

  W wyniku akcji powstały cztery instalacje: Barbary Bodio „Operacja przy świetle”, Patryka Brzezickiego „Światło codzienne”, Anety Mierzwy „Pionier” i Katarzyny Tereszkiewicz „Początek”, picture book Patrycji Paczochy, cykl obrazów „Światło” Alicji Kalandyk, cykl grafik „(wy)trwanie” Julii Rut, animacja artystyczna ”Czarne złoto” Shadiego Hamamy i krótki film Jakuba Skomry „Autoportret”. prof. Magdalena Rabizo-Birek w opracowaniu poświęconemu akcji pt. „Dialog sztuki i nauki” napisała: Uczestnicy projektu najczęściej łączyli ze sobą tradycyjne techniki z nowymi mediami, co dobrze odzwierciedlało charakter zadania, którego się podjęli. Łukasiewicz żył i pracował w XIX wieku, zatem artyści z XXI wieku musieli zbudować długi pomost między „dawnymi a nowymi laty” – światem, kiedy nowoczesność się dopiero rodziła a późną nowoczesnością, w której żyjemy. (…)

  Prof. Magdalena Rabizo-Birek w opracowaniu poświęconemu akcji pt. „Dialog sztuki i nauki” napisała: Uczestnicy projektu najczęściej łączyli ze sobą tradycyjne techniki z nowymi mediami, co dobrze odzwierciedlało charakter zadania, którego się podjęli. Łukasiewicz żył i pracował w XIX wieku, zatem artyści z XXI wieku musieli zbudować długi pomost między „dawnymi a nowymi laty” – światem, kiedy nowoczesność się dopiero rodziła a późną nowoczesnością, w której żyjemy. (…)

  Zapraszamy zatem na spotkanie z interpretacją dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza w wykonaniu młodego pokolenia artystów. Mamy nadzieję, że będzie to inspirujące wydarzenie kończące obchody Roku Ignacego Łukasiewicza – polskiego geniusza.

  Program wernisażu

  6 grudnia 2022 r.

  godz. 18:00 – prezentacja w formie mappingu animacji artystycznej Shadiego Hamamy pt. „Czarne złoto” na budynku A3 Uniwersytetu Rzeszowskiego (wjazd od ul. Kopisto)

  godz. 18:20 – otwarcie wystawy w hallu Rektoratu (al. Rejtana 16C)

  Wystawa czynna do 20/12/2022

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com