czwartek, 28 września, 2023
+

  Wczoraj, swoją premierę miał film „Śubuk” o autystycznym chłopcu. Do rzeszowskiej Zorzy zjechali się jego twórcy!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nami Śubuk. Premiera regionalna z udziałem twórców w Rzeszowie. Gościliśmy wczoraj w Kinie Zorza Małgorzatę Gorol – aktorkę wcielającą się w rolę Marysi, Jacka Lusińskiego – reżysera i współscenarzystę, a także przedstawicieli producenta Aurum Film. Rozmawiano z twórcami o filmie i jego zakulisowych historiach, o świetnych kreacjach aktorskich, filmowym Przemyślu, a także o trudnych tematach, pokazanych na ekranie.

  Kino Zorza dziękuje wszystkim gościom oraz widzom, za sporą frekwencję na widowni. Już od 2 grudnia, można zobaczyć w kinach w całej Polsce kolejną koprodukcję w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego – film o autystycznym chłopcu pod nazwą „Śubuk” (czyli odwrócone imię głównego bohatera – Kubusia).

  O czym jest film?

  Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”.

  Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem.

  Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

  czas trwania: 1 godz. 52 min.

  reżyseria:  Jacek Lusiński

  scenariusz:  Jacek Lusiński , Szymon Augustyniak

  gatunek: Dramat

  produkcja: Polska 

  Serdecznie zapraszamy na seans do rzeszowskich kin! Na prawdę warto zobaczyć film!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com