1,7 C
Rzeszów
wtorek, 31 stycznia, 2023
+

  Święto 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyły się w piątek, 2 grudnia br. uroczystości zorganizowane przez 1. Batalion Strzelców Podhalańskich z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej i służb mundurowych.

  Na początku grudnia swoje święto obchodzi 1. Batalion Strzelców Podhalańskich – jednostka, nawiązująca do historii formacji górskich.

  Uroczysta zbiórka odbyła się przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej i służb mundurowych. Apel był okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom za dotychczasowe zaangażowanie w ramowe przedsięwzięcia brygady, a także do wręczenia wyróżnień, odznaczeń pamiątkowych i ryngrafów okolicznościowych.  

  Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart skierowała do żołnierzy słowa uznania i podziękowania za codzienny trud i zaangażowanie w sprawy związane z obronnością naszego kraju. Podkreśliła też, jak ważna dla polskiego żołnierza jest historia.

  – To właśnie z historii  wypływa etos polskiego żołnierza – nieustępliwego, walecznego, z determinacją dążącego do realizacji  wyznaczonego zadania. Dzisiaj etos w sercu Podhalańczyka pozostaje ten sam, natomiast zadania nieustannie ulegają zmianom. Jestem dumna z żołnierzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Z tego, że do realizacji wszelkich wyzwań podchodzicie sumiennie, rzetelnie, z determinacją, zgodnie z etosem żołnierskiej służby. Jesteście gwarantem bezpieczeństwa tego regionu i naszej  Ojczyzny, a bezpieczeństwo złożone w rękach profesjonalistów to także wielkie zobowiązanie do tego, aby z tej drogi, którą  wybraliście w momencie złożenia przysięgi  nie rezygnować i z determinacją iść do przodu. Macie ogromne zaufanie swoich rodaków. Jestem pewna, że nigdy tego zaufania nie zawiedziecie

  – mówiła wojewoda, Ewa Leniart.

  1. Batalion Strzelców Podhalańskich jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Został sformowany 26 maja 1993 roku. Rok później jednostka przyjęła imię gen. bryg. Józefa Kustronia. Batalion jest również spadkobiercą tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego historia sięga 1918 roku.

  W ramach uroczystości jubileuszowych 1 grudnia br. odbył się Dzień Otwartych Koszar z pokazem sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz innymi przygotowanymi na tę okazję atrakcjami. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com