piątek, 1 grudnia, 2023
+

  Od dzisiaj do 15 stycznia ’23 będzie można oglądać w Mielcu najpiękniejsze, krakowskie Bożonarodzeniowe szopki!  

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wystawa szopek krakowskich Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zostanie zaprezentowana w galerii ESCEK w Mielcu, a oficjalny wernisaż odbędzie się dziś, 2 grudnia 2022, o godz. 18:00. Dzisiejsze wydarzenie będzie miało oprawę artystyczną. Zaprezentuje się Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus”. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe prace, nagradzane i wyróżniane w Konkursach Szopek Krakowskich na przestrzeni ostatnich 50 lat.

  Autorami są wielokrotni laureaci konkursu, m.in.:

  • Dariusz Czyż,
  • Antoni Wołek,
  • Stanisław Guńkiewicz,
  • Roman Sochacki,
  • Bronisław Pięcik,
  • Leszek Zarzycki.

  Krakowskie szopkarstwo jest fenomenem kulturowym i artystycznym, wpisanym na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

  Historia szopkarstwa sięga XIX wieku. Podczas długich, zimowych wieczorów w podkrakowskich miejscowościach zrodziła się tradycja, która stała się fenomenem kulturowym i artystycznym nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W martwym sezonie budowlanym cieśle i murarze tworzyli wyjątkowe instalacje. Niewielkie, łatwe do przenoszenia konstrukcje z czasem ewoluowały w strzeliste, wielopoziomowe i bogato zdobione budowle. Tradycyjnie były używane do odgrywania jasełek podczas kolędowania po domach. W drugiej połowie XIX wieku wykształcił się kanon szopek – były smukłymi konstrukcjami z jedną główną wieżą i dwoma bocznymi.

  Charakterystyczne dla szopek krakowskich są elementy nawiązujące do zabytków architektury miasta takich jak kościół Mariacki, wawelska Kaplica Zygmuntowska czy Brama Floriańska. Nie brakuje wątków znanych z legend o Smoku Wawelskim czy Lajkoniku.

  Niestety, tradycja szopkarska wymierała w czasach zaborów z powodu zakazów władz. Twórczego ducha szopkarzy udało się wskrzesić, kiedy to w 1937 roku ogłoszono pierwszą edycję konkursu szopek krakowskich. Od 1945 roku w konkursie spośród wielu zgłaszanych propozycji wyłaniane są te najwspanialsze.

  Wstęp wolny.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com