1,7 C
Rzeszów
wtorek, 31 stycznia, 2023
+

  Ukraińcy będą mogli nauczyć się języka polskiego w Rzeszowie. Ruszył projekt wspierający obywateli kraju, w którym panuje obecnie wojna

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Uniwersytet Rzeszowski aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kolejnym działaniem wspomagającym adaptację Ukraińców na terenie naszego kraju jest projekt „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i  kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy”.

  Uczestnicy projektu będą mogli podnieść umiejętności z zakresu posługiwania się językiem polskim. Wymiar godzin przewidziany programem (120 godz.) pozwala na zdobycie wiedzy umożliwiający swobodną komunikację. Dodatkowo przeprowadzone będą szkolenia pozwalające na zdobycie wiedzy w zakresie  instytucji w Polsce, podstaw poszukiwania pracy w Polsce, podejmowania legalnej pracy w Polsce, wiedzy o Polsce, aspektów finansowych oraz dotyczących transportu i komunikacji. W ramach projektu, wszyscy uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad prawnych oraz ze wsparcia psychologicznego.

  Projekt „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” realizowany jest w ramach projektu „SZANSA – nowe możliwości dla dorosłych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

  Celem projektu „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest podniesienie umiejętności  podstawowych poprzez podniesienie sprawności językowej uczestników projektu do poziomu umożliwiającego komunikację w języku polskim. 

  Kto może skorzystać ze szkoleń

  Wsparcie w ramach projektu „Umiejętności – Język – Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest skierowane do osób dorosłych powyżej 18. roku życia, korzystających w Polsce z ochrony czasowej w  związku z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

  Jak informuje dr Małgorzata Kułakowska, Dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaplanowane wsparcie jest skierowane do osób, które zetknęły się z nowymi warunkami życia społecznego, w związku z sytuacją ucieczki przed działaniami wojennymi. Osoby te często nie znają języka polskiego oraz realiów życia w Polsce – takich jak funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych, nie orientują się w zasadach poszukiwania pracy i legalnego zatrudnienia, nie mają też podstawowej wiedzy o kulturze polskiej i innych aspektach życia w Polsce.

  Bliższe informacje można uzyskać  na stronie podyplomowe.ur.edu.pl oraz w  Dziale Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  Osoby do kontaktu w sprawie szkoleń:

  dr Małgorzata Kułakowska Dyrektor Centrum Polonijnego mkulakowska@ur.edu.pl, tel. 17 872 12 78.

  Oskar Kaczorowski Kierownik Działu Kształcenia Podyplomowego okaczorowski@ur.edu.pl, 17 872 11 14

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com