-1,2 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Teatr Przedmieście przygotował spektakl „Obietnica” razem ze spotkaniem z Mirą Marcinów – nominowaną do nagrody literackiej „Nike” filozofką i pisarką

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już pojutrze, bo 3 grudnia o godz. 18:00 można będzie obejrzeć spektakl „Obietnica” w Teatrze Przedmieście, razem ze spotkaniem z Mirą Marcinów w ramach Wieczorów Literackich. Teatr znajduje się na ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie.

  Szczegółowy program eventu:

  18.00  Teatr Przedmieście „OBIETNICA”, reż. Aneta Adamska-Szukała

  19.00  Spotkanie autorskie z Mirą Marcinów,

  prowadzenie: Anna Fostakowska

  Kim jest Mira Marcinów?

  Mira Marcinów – filozofka i pisarka, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Pracuje w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Publikowała m.in. w „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym” i francuskim piśmie o poezji „Orpheus”. Finalistka Nagrody Naukowej „Polityki” (2019) i laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2015).

  Szczególnym zainteresowaniem darzy kwestie szaleństwa i teorii na jego temat, które to zamiłowanie w 2012 roku zaowocowało rozprawą zatytułowaną “Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”. W 2017 roku wydała pierwszy tom “Historii polskiego szaleństwa”, będący antologią rodzimych tekstów z dziedziny psychopatologii, a zarazem pierwszą próbą stworzenia archeologii polskiego szaleństwa. Rok później, wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim wydała pracę naukową pt. “Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”, którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej.

  Za prozatorski debiut „Bezmatek” otrzymała Paszport Polityki, a także nominację do Nagrody Literackiej „Nike”, nagrody „Odkrycia Empiku”, Nagrody Conrada oraz do nagrody O!Lśnienia.

  O spektaklu „Obietnica”

  Są historie w naszym życiu, które wymykają się wszelkim definicjom. Są wydarzenia przełomowe, które z biegiem lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. Są opowieści, które opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa…

  Aneta Adamska, autorka i reżyserka sztuki mówi: „Moja matka opowiada historię poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem, kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu.

  Przyszedł moment, żebym ja sama nasiąknięta tą historią po brzegi opowiedziała ją po swojemu. Tak się złożyło, że w tej wędrówce i pracy towarzyszy mi mój starszy syn, który jest w spektaklu i w życiu moim oddechem, moją nadzieją. Wydarzenia sprzed  lat nabrały ponownego sensu. Oddając się we władanie tej opowieści odzyskałam spokój i pewność, że wszystko było tak, jak miało być…”

  scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała

  muzyka: Jakub Adamski

  występują: Aneta Adamska-Szukała, Iwona Błądzińska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała

  wstęp wolny!

  obowiązkowa rezerwacja: tel. 667 714 730

  Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com