poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  W Rzeszowie odrestaurowano zabytkowy fryz na elewacji kamienicy przy ul. Sobieskiego

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Staraniem wspólnoty mieszkańców, Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odrestaurowano zabytkowy fryz na elewacji kamienicy przy ulicy Sobieskiego 5 w Rzeszowie, znajdujący się pod okapem dachu.

  Fryz na elewacji kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 składa się z 15 pól. Przedstawia m.in. herby rodowe. Ma powierzchnię 9,85 metra kwadratowego.

  Zabytkowa, bo 127-letnia kamienica to drugi już budynek w ścisłym centrum miasta, restaurowany przez wspólnotę i Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ostatnim czasie.

  W sierpniu tego roku konserwatorzy zabytków miejski i wojewódzki bez zastrzeżeń odebrali zrewitalizowaną zabytkową kamienicę przy ulicy Grunwaldzkiej 24. Tam spod warstw tynku podczas prac rewitalizacyjnych wydobyto XIX-wieczny wygląd budynku.

  Elewacja oraz dach kamienicy zostały wyremontowane zjednoczonymi siłami wspólnoty mieszkańców i MZBM, przy dużym wsparciu ze strony miejskiego i wojewódzkiego konserwatorów zabytków.

  Pieniądze na renowację fryzu kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 udało się zdobyć w 2022 roku.

  Otrzymaliśmy od konserwatora zabytków 55 000 złotych dotacji. Niestety znacznie wzrosły ceny materiałów i prac konserwatorskich. Koszt renowacji wzrósł do 75057 złotych. Brakujące 20 000 złotych dopłaciła wspólnota mieszkaniowa i można było rozpocząć prace renowacyjne

  – opowiada Stanisław Selwa, z ROM nr 3 MZBM.

  Dawną świetność fryzom przywrócili pracownicy firmy Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów Romana Dawidziaka. Prace objęte są 36-miesięczną gwarancją. Roboty były nadzorowane przez konserwatora zabytków oraz Jerzego Jędrykę, pracownika MZBM, który posiada uprawnienia konserwatorskie.

  Kamienica przy ul. Sobieskiego 5 w Rzeszowie została zbudowana pod koniec XIX wieku w 1895 roku przez doktora Jakuba Bujniewicza, który odkupił działkę wraz z budynkiem w kształcie litery L od Karoliny z Mneków.

  Restauracja fryzu to jednak nie jedyne nasze działania w przypadku tej kamienicy. Planujemy tam także restaurację bramy wejściowej, która ma zabytkowy charakter. W sprawie bramy składamy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o dotacje. Koszt tej pracy, która także ma być wykonana przez pracownię konserwacji zabytków to 36900 złotych

  – mówi Bogusław Siwiec, kierownik ROM nr 3 rzeszowskiego MZBM.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com