poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  W Kolbuszowej Górnej samochód potrącił na pasach pieszego przeprowadzającego rower!

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kolbuszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło wczoraj 29 listopada w Kolbuszowej Górnej. W wyniku zderzenia samochodu osobowego z pieszym, do szpitala trafił 19-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, który prowadząc rower przechodził przez jezdnię. Policjanci apelują o ostrożność.

  Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 19.00, na drodze relacji Kolbuszowa Górna – Kłapówka. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący oplem, jadąc w kierunku Kłapówki, zderzył się z pieszym, który prowadząc rower przechodził przez jezdnię. W wyniku zdarzenia, 19-letni pieszy trafił do szpitala. Kierowca opla, 67-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego i pasażerka tego pojazdu, nie potrzebowali pomocy medycznej. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

  Policjanci wykonali oględziny miejsca wypadku oraz uczestniczących pojazdów. Prowadzone w sprawie postępowanie pomoże wyjaśnić szczegółowe przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

  W związku z jesienną aurą podkarpacka policja apeluje do kierowców, rowerzystów i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi na drogach. Przypomina, że jesienią warunki jazdy są utrudnione przez szybko zapadający zmrok, opady deszczu, mgłę, a także liście na drogach, które bywają śliskie.

  „Akcja odblaskowa” w Rzeszowie

  We wtorek, 29 listopada, rzeszowscy policjanci prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny pieszy”. Ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań na wybranych przejściach dla pieszych mundurowi wspólnie z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Związku Strzeleckiego „Strzelec”, rozdawali odblaski pieszym i zachęcali do ich używania.

  Kierowco! Dojeżdżając do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność!

  Pieszego czy rowerzysty na drodze nie chroni karoseria, nie ma zainstalowanych poduszek powietrznych ani dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Chroni go tylko jego własne ciało. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze pieszy czy rowerzysta ma minimalne szanse, by wyjść z niej bez szwanku. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zachowanie zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego. Zarówno pieszych wobec kierowców, jak i kierowców wobec pieszych.

  Apel Policji do pieszych i rowerzystów!

  Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

  Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym przez pieszych i rowerzystów, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

  Z kolei rowerzyści powinni zadbać o odpowiednie wyposażenie roweru w postaci dodatkowego oświetlenia – czerwonego światła odblaskowego z tyłu, a w
  przypadku jazdy w warunkach ograniczonej widoczności także światła pozycyjnego z przodu i z tyłu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com