sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Wybierz się na jutrzejszy kiermasz świąteczny we WSIiZ, na którym kupisz rękodzieła wykonane przez Akademię 50+

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Klub Nowoczesnego Rękodzieła i Klub Wolontariusza działające przy Akademii 50+ Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizują bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny. Kiermasz odbędzie się w dniu 30 listopada (środa)  br. w godzinach 14.00-17.00 w holu budynku głównego uczelni na ul. Sucharskiego 2. W sprzedaży dostępne będą ręcznie wykonane okolicznościowe ozdoby świąteczne przygotowane przez słuchaczy Akademii 50+. Każdy może przyjść, bez względu na wiek i kupić przepiękne rękodzieła!

    Tymczasem sprawdź historię oraz symbolikę powstania niektórych ozdób świątecznych

    Bombki

     Bombka, bańka (w niektórych regionach Polski m.in. w Małopolsce) – ozdoba choinkowa, wykonana zazwyczaj z cienkiego szkła. Bombki często są ręcznie malowane i posrebrzane od wewnątrz. Początki ich produkcji datuje się na 1847. Pierwsze bombki zostały wykonane w mieście Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki.

    Pierwsze choinkowe bombki pojawiły się w Polsce w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały orzechy i inne owoce, ale z czasem wzornictwo wzbogacało się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek, instrumentów muzycznych czy też postaci zwierzątek i pajaców. Zabawki choinkowe pierwotnie sprowadzano z zagranicy, a ich prawdziwym zagłębiem była Norymberga. Ozdoby stamtąd były w Polsce bardzo popularne[1].

    Polska to potentat w produkcji ręcznie robionych bombek. Niemal cała produkcja trafia na eksport, głównie do USA, ale także do Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Skandynawii, Australii i innych krajów.

    Światełka świąteczne

    Oświetlenie bożonarodzeniowe – zwyczaj stosowany w tradycji chrześcijańskiej w okresie bożonarodzeniowym. Oświetlenie bożonarodzeniowe umieszczone jest na budynkach, drzewach oraz na ulicach. W witrynach wielu sklepów również pojawiają się świąteczne światełka.

    W połowie XVII wieku ważną rolę pełniły małe świeczki choinkowe, które odlewano z miękkiego wosku. Świeczki symbolizowały gwiazdy, a najwyższa, na czubku drzewka, gwiazdę betlejemską. Początkowo świeczki były przytwierdzane do gałązek kawałkiem drutu, a następnie zastosowano metalowe spinacze, w które wkręcano świeczkę.

    Pierwszy opis drzewka udekorowanego świeczkami umieszczono w średniowiecznym francuskim poemacie „Durmat le Galois”. Kolejny opis pochodzi z 1737 roku z Zittau.

    Elektryczne oświetlenie na choinkę opatentował w latach osiemdziesiątych XIX wieku słynny wynalazca Thomas Alva Edison. Pierwszym drzewkiem, które było ozdobione lampkami elektrycznymi, była choinka przyjaciela Edisona w Nowym Jorku 22 grudnia 1882 roku.

    Pomysł przyjął się po kilku latach, ponieważ cena lampek była za wysoka. Lampki bożonarodzeniowe od 1890 roku są produkowane na masową skalę. Początkowo zdobyło popularność jedynie w Stanach Zjednoczonych.

    W 1895 roku w Białym Domu za prezydentury Grovera Clevelanda pojawiła się choinka oświetlona lampkami elektrycznymi. Dopiero w 1923 roku wprowadzono ceremonię zapalania światełek na choince narodowej USA.

    Szopka

    Szopka przedstawia scenę Narodzenia Pańskiego. W Polsce tradycja stawiania szopek zapoczątkowana została pod koniec XIII w. przez franciszkanów, którzy wówczas osiedlili się w Polsce. Jej pierwowzorem były wystawiane w kościołach jasełka, którymi zwano wówczas nieruchome figury oddające pokłon Dzieciątku. Później mianem tych zaczęto określać również odgrywanie widowiska przedstawiające sceny Bożego Narodzenia. Miało to służyć pogłębianiu religijności i pobożności wiernych.

    Inne ozdoby oraz symbole, które kojarzą się nam ze świętami

    Anioły, choinka, gwiazda

    Anioły lub anielskie włosy to Istoty opiekujące się domem i domownikami. Zwyczaj ubierania choinki przybył do Polski z Niemiec na początku XIX wieku. Symbolizuje życie i witalność. Dzwonki to symbol dobrej nowiny. Gwiazda symbolizuje narodzenie Chrystusa. Wskazywała drogę Trzem Królom. Uważano, że gwiazda zawsze pokazuje drogę do domu.

    Jemioła

    Jemioła kwitnie w okresie przesilenia zimowego, dlatego uznaje się za symbol ponownych narodzin, życia duszy po śmierci ciała. Jemioła wieszana nad wigilijnym stołem miała przynieść dostatek i sprawić, że składane życzenia się spełnią. Z kolei wieszania nad drzwiami miała bronić przed złymi mocami i chorobami oraz sprowadzać do domu życzliwe osoby. Pod jemiołą już za dawnych lat można było się bezkarnie całować. 

    Wierzchołek świątecznego drzewka

    Podłaźniczka to wierzchołek sosny lub świerku przywiązywany do sufitu i obwieszany ozdobami. Zwana tak że jutką, sadem, wiechą lub bożym drzewkiem. Miała zapewnić zdrowie i uchronić domowników od nieszczęść, a pannom zapewnić szybkie i szczęśliwe małżeństwo.

    Prezenty i słodycze

    Prezent w Święta  wręczamy na pamiątkę Chrystusa, który jest Darem Bożym. To czas przesycony religijną symboliką i związany z ideą dawania, która przekłada się na tradycję przekazywania sobie prezentów. Jest to tak że nawiązanie do darów złożonych przez Trzech Króli. Słodycze symbolizują radość i szczęście.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com