13,9 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023
+

  Dialog Międzypokoleniowy w Sokołowie Małopolskim

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Sokołowie Małopolskim odbył się Dialog Międzypokoleniowy podczas „Spotkań Wigilijnych pod Strzechą”. Debata została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kobiety Karpat. W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wicewojewoda Radosław Wiatr.

  Inicjatywa została objęta Honorowym Patronatem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marka Kuchcińskiego.

  Spotkanie otworzyła Krystyna Wróblewska, prezes Stowarzyszenia Kobiety Karpat. Słowa powitania do uczestników skierowali także: wojewoda Ewa Leniart, senator Stanisław Ożóg, posłanka Teresa Pamuła, reprezentujący szefa KPRM Andrzej Paniw oraz radny województwa Karol Ożóg.

  Wojewoda Ewa Leniart podziękowała „Kobietom Karpat” za organizację debaty i podkreśliła ponadregionalną rolę Stowarzyszenia.

  Kobiety Karpat aktywizują się nie tylko na terenie naszego województwa i kraju, ale także szukają partnerów na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech. Wierzę głęboko, że ta inicjatywa pobudzi dobre relacje z naszymi sąsiadami, po to – abyśmy mogli docelowo stworzyć program, który będzie specjalnie dedykowany regionom położonym w obszarze Karpat

  powiedziała wojewoda podkarpacki.

  Następnie Ewa Leniart wzięła udziała w debacie poświęconej prawnemu aspektowi dialogu międzypokoleniowego. W czasie dyskusji Ewa Leniart zwróciła uwagę na cele działań rzadu w zakresie polityki społecznej i niesłabnące nakłady z budżetu państwa na realizację tych założeń.

  Tylko za ostatni rok przeznaczyliśmy w ramach polityki senioralnej 10,5 mln w województwie podkarpackim

  zaznaczyła.

  Wojewoda poinformowała, że są to środki m.in. na utworzenie klubów Senior+, świadczenie usług opiekuńczych w ramach programów: „Opieka 75+” i „Korpusu Wsparcia Seniorów”.

  Ewa Leniart zaapelowała także do obecnych na sali samorządowców, aby rozważyli swoje zaangażowanie w utworzenie międzypokoleniowych klubów.

  Do tworzenia takich miejsc, gdzie spotykają się seniorzy z dziećmi zachęca się samorządy. Na świecie z powodzeniem funkcjonują one m.in. w Stanach Zjednoczonych.

  Ufam, że przyjmą się także u nas i pozwolą na częstsze kontakty w ramach międzypokoleniowego dialogu

  dodała.

  Wojewoda przyznała również, że pomimo dużych środków przeznaczanych na politykę społeczną, wciąż są obszary wymagające poprawy. Zauważyła, że szczególnie w miastach, miejsc do opieki dla dzieci poniżej 5. roku życia jest stale za mało, ponownie zachęcając samorządowców do korzystania z rządowego wsparcia.

  Wicewojewoda Radosław Wiatr uczestniczył natomiast w dyskusji poświęconej kulturowemu aspektowi dialogu międzypokolonieowego. Moderatorem tej debaty była prezes Krystyna Wróblewska.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com