czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Nielegalny przewóz fragmentów rafy koralowej udaremniono na lotnisku Rzeszów-Jasionka

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym Rzeszów- Jasionka, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej. Koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych objęte są ochroną.

    Funkcjonariusze natrafili na koralowce w trakcie kontroli pasażerów przylatujących z Egiptu do Polski. 18 fragmentów rafy koralowej znajdowało się w bagażu jednej z kobiet.
    Koralowce rafotwórcze znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podróżna nie przedstawiła chronionych okazów do odprawy. Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES. W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze KAS zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania.

    Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

    Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

    Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw, wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

    Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com