środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Wszystkie ręce na pokład – szczyt humanitarny World for Ukraine połączy siły organizacji pomocowych, władz i biznesu

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Międzynarodowy szczyt World for Ukraine 2022 (W4UA) odbędzie się 7, 8 i 9 grudnia w Rzeszowie-Jasionce.

  Jesteśmy świadkami bezprecedensowego kryzysu humanitarnego w Europie, największego od II wojny światowej. Blisko osiem milionów ukraińskich uchodźców znalazło schronienie w krajach Europy. Blisko siedem milionów to uchodźcy wewnętrzni. Trwają ataki sił rosyjskich na infrastrukturę krytyczną, co zagraża podstawom egzystencji społeczeństwa Ukrainy. Wszyscy zastanawiają się, czy ruszy kolejna fala uchodźców, chroniących się nie tylko przed wojną, ale także zimnem i ciemnością.

  World for Ukraine 2022 (W4UA) to wydarzenie poświęcone przede wszystkim humanitarnemu aspektowi wojny w Ukrainie. Choć w jego trakcie będą poruszane także kwestie ekonomiczne, prawne i edukacyjne, a wśród gości znajdą się również politycy i przedstawiciele biznesu, to kwestie humanitarne staną na pierwszym miejscu.

  Fot. w4ua.com

  W4UA odbędzie się w Rzeszowie-Jasionce na Podkarpaciu, w regionie, który odegrał kluczową rolę od początku konfliktu. Stał się bramą, przez którą w jedną stronę płynęła pomoc, a w drugą – fala uchodźców.

  Od początku wojny do Rzeszowa przybywały organizacje pozarządowe z Polski i z całego świata. World for Ukraine Summit pozwoli spotkać się biznesowi, samorządom, politykom i przede wszystkim tym NGO’som, które chcą uczyć się od siebie nawzajem

  – mówi Klaudia Klonowska, koordynatorka programu, przedstawicielka komitetu organizacyjnego W4UA.

  – Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że musimy działać długofalowo i że nie osiągniemy sukcesu, jeżeli różne sektory nie będą z sobą wydajnie współpracować. Chcemy skupiać na formach współpracy: jak rozmawiać z darczyńcami z jednej strony i jak identyfikować potrzeby od strony ofiar. Jak optymalnie wykorzystać środki, żeby najlepiej służyć społeczności. Organizacje pozarządowe mogą skorzystać na wzajemnych kontaktach i czerpać od siebie wiedzę.

  Klonowska podkreśla, że przestrzeń humanitarna jest bardzo rozproszona.

  To naprawdę przykre, że jest tyle fantastycznych innowacyjnych organizacji, które o sobie wzajemnie nie wiedzą. Nawet, jeżeli działają w tym samym regionie. Jeżeli będą współpracować, ich głos będzie lepiej słyszalny, a ich głos brany pod uwagę. Wiele organizacji bardzo krytycznie ocenia błędy w działaniach humanitarnych, byłoby doskonale, gdyby ich oceny zostały wzięte pod uwagę przez organizacja pozarządowe czy międzynarodowe

  – dodaje koordynatorka W4UA.

  Wśród organizacji uczestniczących w konferencji znajdują się między innymi Aerial Recovery – działająca w warunkach kryzysów i klęsk żywiołowych, koncentrująca się na walce z handlem ludźmi (human trafficking).

  Od początku ich pobytu w Ukrainie blisko współpracowali z rządem, ratując dzieci z terenów objętych wojną i pilnując, by nie zostały wywiezione z kraju. Mają doskonały program treningowy dla zagranicznych wolontariuszy, opowiedzą o nim podczas konferencji

  – mówi Klonowska.

  Inną organizacją obecną w Rzeszowie będzie White Ribbon Ukraine. Przed wojną działała w obszarze polityki, walcząc o legislację związaną z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet i pomocą dla ofiar gwałtów. Po 24 lutego okazało się, że proponowane rozwiązania prawne stały się bardzo ważne w przypadku ofiar gwałtów wojennych. – Pracownicy i wolontariusze White Ribbon mają do czynienia z bardzo dramatycznymi historiami – podkreśla Klaudia Klonowska.

  Kolejny ukraiński uczestnik to Ukraine Friends. – Duże wrażenie zrobiły na mnie ich umiejętności optymalizacji pomocy, zdolności do dostrzeżenia i wykorzystania lokalnych zasobów – mówi Klonowska. – Będzie z nami również niewielka organizacja rzeszowska Centrum TuTu. Skoncentrowana na dzieciach-uchodźcach, dysponująca ukraińskimi psycholożkami, pomagająca matkom podopiecznych w znalezieniu pracy. Mała organizacja, która jednak jest w stanie powodować wielką zmianę.

  Ważny wkład w W4UA wniesie Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Centrum zostało powołane przez Instytut Pileckiego tuż po napaści na Ukrainę do zbierania i utrwalania świadectw ludności cywilnej. Znajdą się one w raporcie o zbrodniach wojennych, który zostanie zaprezentowany przez Instytut podczas konferencji.

  Kolejnym elementem szczytu, doskonale wpasowującym się w ideę międzysektorowej współpracy, będzie program matchmakingu skierowany do organizacji pozarządowych i biznesu. Pozwoli obu stronom opowiedzieć o swoich działaniach, podzielić się doświadczeniem i przede wszystkim nawiązać współpracę.

  Idea matchmakingu W4UA jest prosta. NGO zgłasza projekt humanitarny, np. odbudowa dachu szkoły, darczyńcy biznesowi reagują na zgłoszenie. „Match” czyli sparowanie oznacza nawiązanie konkretnej współpracy, dzięki której szkoła będzie mogła znowu przyjąć uczniów

  – wyjaśnia rzecznik prasowy G2A Arena, Dariusz Aleksandrowicz. 

  – Liczę, że na konferencji skorzystają organizacje ukraińskie, które będą mogły czerpać od polskich i międzynarodowych partnerów wiedzę o tym, jak np. skuteczniej uwzględniać w swoich planach grupy słabsze; mniejszości, kobiety. Działa to w obie strony, bo polskie czy światowe NGOsy będą mogły skorzystać na doświadczeniach partnerów ukraińskich. Na konferencji pojawią się także małe lokalne organizacje, które często działają na terenach frontowych czy okupowanych i które mają ogromną wiedzę techniczną i logistyczną, dotyczącą na przykład tego, jak docierać w warunkach wojny do potrzebujących.

  Wśród prelegentów konferencji znajdą się między innymi będzie Leendert Verbeek, przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, Michael Capponi, założyciel i prezes Global Empowerment Mission, przedstawiciele rządu Ukrainy, merowie i prezydenci miast Ukrainy i Polski.
  Organizatorzy zapraszają do rejestrowania się na wydarzenie poprzez stronę w4ua.com.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com