4,5 C
Rzeszów
piątek, 9 grudnia, 2022
+

  Znaleziono ludzkie szczątki w trakcie modernizacji sieci ciepłowniczej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przy ulicy Langiewicza w Rzeszowie podczas prac modernizacyjnych sieci ciepłowniczej pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej odnaleźli ludzkie szczątki i hełm wojskowy. Prace zostały wstrzymane, a miejsce zabezpieczono.

  Sytuacja okazała się wyjątkowa nie tylko z tego względu. Prace rozpoczęto w kilku miejscach równocześnie. Podczas wykonywania wykopów przy budynku Langiewicza 21 pracownicy MPEC dokonali zaskakującego znaleziska.

  Policjanci pod nadzorem prokuratora zabezpieczyli teren wykopaliska. Wykopane kości i hełm zostały zabrane do analizy biegłych, a teren zabezpieczony, zamknięty do dyspozycji archeologów. Wstępnie potwierdzono, że wykopane kości są ludzkie.

  Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej modernizuje sieć ciepłowniczą w ścisłym centrum Rzeszowa przy ulicy Langiewicza. Odpowiednie planowanie, projektowanie i stosowane technologie prac pozwalają rzeszowskiemu MPEC nawet w szczycie sezonu grzewczego modernizować sieć bez zakłócania dostaw. Tak jest w okolicy ulicy Langiewicza, gdzie trwa niezbędna przebudowa i modernizacja sieci ciepłowniczej. Chodzi o sieć doprowadzającą ciepło do budynków o numerach 17, 21, 25.

  Operator koparki natrafił na fragmenty blach. W wykopach znajdujemy różne rzeczy więc to nie było aż tak bardzo zaskakujące. Jednak po wyjęciu blach z wykopu naszym oczom ukazały się kości. Prawdopodobnie ludzkie. To nie koniec bo znaleźliśmy tam także hełm wojskowy. Prawdopodobnie z okresu I lub II wojny światowej.

  Piotr Kaszuba, kierownik robót z MPEC

  Będziemy czekać na efekty tych prac oraz na zezwolenie służb na kontynuowanie przebudowy. Przynajmniej na tym etapie nic nie wskazuje, że nasze działania będą opóźnione bo pracujemy przy tej inwestycji równocześnie w kilku miejscach. Tam prace mogą być kontynuowane.

  Dariusz Kotowicz, prezes MPEC

  Jak informuje prezes MPEC Rzeszów prace były niezbędne, bo w tym rejonie miasta istniejąca sieć ma już 48 lat. Powstała w 1974 roku. Jest więc zużyta, awaryjna i powoduje duże straty ciepła podczas przesyłu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com