sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Ruszyła kampania Policji pod hasłem „Seniorze – ucieknij przed oszustem”

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Krośnieńscy policjanci zainaugurowali nowy projekt profilaktyczny adresowany do seniorów. Ideą kampanii jest podnoszenie świadomości osób starszych w zakresie czyhających na nich niebezpieczeństw i kształtowanie umiejętności ich skutecznemu przeciwdziałaniu.

  Wczoraj na terenie całego kraju odbywały się uroczystości związane z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Seniora. To szczególne święto zwraca uwagę na problemy osób starszych, uwzględniając rolę seniorów w społeczeństwie oraz kwestie przeciwdziałania ich dyskryminacji i wykluczeniu. Organizowane uroczystości stały się doskonałą okazją do inauguracji policyjnej kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów w regionie. 

  Fot. KMP Krosno

  Policyjni profilaktycy z krośnieńskiej komendy stworzyli autorski projekt edukacyjny dedykowany dla osób starszych. Kampania odbywa się pod hasłem „Seniorze – ucieknij przed oszustem” i w obrazowy sposób wskazuje osobom starszym skuteczne narzędzia ochrony przed przestępstwem. Kluczowe założenia projektu zawierają się w skrócie literowym RUN, stanowiące odwołanie do tłumaczenia angielskiego słowa „biec, uciekać”.

  RUN to nic innego, jak łatwy do zapamiętania algorytm postępowania w sytuacji potencjalnego zagrożenia oszustwem. Autorzy projektu wskazują na kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie może uchronić seniorów przed utratą oszczędności. Hasło RUN w policyjnej kampanii to rozwinięcie skrótu słów: Rozłącz się, Uspokój się, Nawiąż kontakt z rodziną lub numerem alarmowym 112. 

  Policjanci opracowujący projekt, zwrócili uwagę na sposób działania oszustów oraz powtarzającą się konstrukcję przestępczej manipulacji. Dlatego też podczas profilaktycznych spotkań z seniorami funkcjonariusze informują o konieczności:

  • Rozłączenia się w sytuacji odebrania telefonu z informacją o wypadku lub potrzeby pilnego wsparcia finansowego osoby najbliższej;
  • Uspokojenia się i podjęcia próby racjonalnej analizy, czy przedstawione przez rozmówcę zdarzenie nosi znamiona prawdopodobieństwa zaistnienia;
  • Nawiązania kontaktu z rodziną lub numerem alarmowym 112, celem weryfikacji prawdziwości zdarzenia.
  Fot. KMP Krosno

  Profilaktyczna kampania opiera się na organizacji spotkań z mieszkańcami regionu, w ramach działających w poszczególnych gminach klubów seniorów, kół gospodyń wiejskich, czy też innych stowarzyszeń zrzeszających osoby starsze. Dzięki pozyskanym środkom z budżetów lokalnych samorządów, zostały opracowane broszury, plakaty i magnetyczne zawieszki, informujące o sposobie skutecznego przeciwdziałania manipulacji oszustów.

  Organizatorami kampanii jest Komenda Miejska Policji w Krośnie, gmina Miejsce Piastowe i działająca przy niej Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.   

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com