sobota, 30 września, 2023
+

  Otwarto nabór do 3. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w lipcu przyszłego roku

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie współorganizuje Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, który odbędzie się w dniach 2-9 lipiec 2023 roku. Dla kogo jest konkurs? Konkurs przeznaczony jest dla profesjonalistów bez ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników i może być przeznaczony dla różnych składów wykonawczych. Dla muzyków-instrumentalistów zgłaszających się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy sześcioosobowe). Pula nagród to aż 100 000 euro!

  Już dziś poznajcie zasady konkursu i zobaczcie, jakie utwory możecie przygotować! Informacje znajdziecie na stronie https://konkursmuzykipolskiej.pl/

  Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości 60 wybitnych polskich kompozytorów.

  Konkurs odbywa się co dwa lata i może być przeznaczony dla różnych składów wykonawczych. Trzecia edycja konkursu odbędzie się w dwóch kategoriach – fortepian i zespoły kameralne. W konkursie mogą uczestniczyć muzycy-instrumentaliści zgłaszający się indywidualnie oraz jako zespoły kameralne (od duetów po składy sześcioosobowe). W konkursie nie ma ograniczeń ze względu na wiek i obywatelstwo uczestników.

  Historia konkursu

  18 grudnia 2018 roku oficjalnie powołano do życia Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem Konkursu została Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a gospodarzem wydarzenia Województwo Podkarpackie. List intencyjny w sprawie utworzenia Konkursu podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Maxymilian Bylicki, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie prof. Marta Wierzbieniec oraz marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął to wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

  I edycja

  Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dwóch kategoriach: „pianiści” oraz „zespoły kameralne”. Do Konkursu zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne, łącznie 81 muzyków. Uczestnicy pochodzili z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela.

  Jury w kategorii „pianiści”, pod przewodnictwem prof. Jarosława Drzewieckiego, przyznało pierwszą nagrodę rosyjskiemu pianiście Pavlowi Dombrovskiemu, wychowankowi moskiewskich szkół artystycznych. Drugą nagrodę, ufundowaną przez Fundację PKO Banku Polskiego, zdobył polski pianista Piotr Ryszard Pawlak. Trzecia nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS trafiła do rąk Mateusza Krzyżowskiego. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły Michałowi Dziewiorowi, Tymoteuszowie Biesowi oraz Ivanowi Shemchukowi z Ukrainy. Wszyscy pianiści, w etapie finałowym, wykonywali wybrany przez siebie koncert fortepianowy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego pod batutą Tadeusza Chmiela i Jerzego Salwarowskiego.

  W kategorii „zespoły kameralne” jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Tatarskiego przyznało pierwszą nagrodę duetowi skrzypcowemu z Polski – Gidaszewska/ Łaguniak Duo (obecnie Polish Violin Duo). W tej kategorii konkursowej jury zadecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych drugich nagród. Przypadły one kwartetowi smyczkowemu Ãtma Quartet oraz kwintetowi dętemu Cracow Golden Quintet. Nagrodę dla zespołu Ãtma Quartet ufundował Związek Artystów Wykonawców STOART. W kategorii „zespoły kameralne” nie przyznano trzeciej nagrody, wyróżnienia przypadły następującym zespołom: Roksana Kwaśnikowska / Łukasz Chrzęszczyk, Novi Piano Duo oraz Apeiron Trio.

  II edycja

  Druga edycja Konkursu odbyła się 11-18 września 2021 roku. Carter Johnson, młody i utalentowany kanadyjski pianista wygrał II Międzynarodowy Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii pianistycznej, zaś w kategorii zespołów kameralnych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł duet fortepianowy Książek Piano Duo, w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.

  Drugą nagrodę w kategorii pianistycznej zdobył Ivan Shemchuk, reprezentant Ukrainy, laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w 2019 roku, w zespołach kameralnych zaś warszawski kwintet dęty Kwintofonia. Laureatami III nagrody zostali: pianista Michał Karol Szymanowski oraz duet skrzypcowo-fortepianowy Aleksandra Kuls i Marcin Koziak.

  Wyróżnienia przyznano pianistom: Ruslan Kazakov (Rosja), Adam Mikołaj Goździewski, Krzysztof Kozłowski oraz kameralistom: Popko / Thieu-Quang, Dobrowolski / Słapiński Duo oraz Trio Legend.

  Jury łącznie przyznało także 38 nagród pozaregulaminowych, w przeważającej większości w postaci koncertów specjalnych w wiodących salach filharmonicznych i na festiwalach w Polsce oraz za granicą. Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano m. in. nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kameralnego Miłosza Magina, ufundowaną przez córkę kompozytora, Margot Magin, jak również nagrodę w wysokości tysiąca euro w każdej kategorii wykonawczej, którą przyznała kapituła dziennikarska.

  Laureaci wystąpili 18 września podczas galowego koncertu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego i Tomasza Chmiela. Koncert Laureatów został powtórzony 20 września o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

  A kto zwycięży w nadchodzącym – 2023 roku? Tego dowiemy się już w dniach od 2 do 9 lipca następnego roku. Już teraz można wysyłać swoje zgłoszenia na konkurs, a wszystkich szczegółowych informacji dowiecie się wchodząc na stronę internetową https://konkursmuzykipolskiej.pl/.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com