czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Znamy laureatów konkursu na najlepszy esej historyczny „Historia oczami Podkarpacia”

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Uroczyste podsumowanie projektu „Historia oczami Podkarpacia” odbyło się środę, 9 listopada, o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

    W ramach wydarzenia odbyła się debata „Polska – Nasz Dom, Nasza Ojczyzna'”, podczas której poruszono tematy związane z patriotyzmem oraz najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski – od rozbiorów po czasy współczesne.

    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski

    Debatę prowadził Adam Adam Poręba, wiceprezes Zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej. Wzięli w niej udział: Radosław Wiatr, II wicewojewoda podkarpacki, Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Henryk Cząstka, działacz opozycji antykomunistycznej, Michał Gratkowski, kierownik Klubu Lidera RP w Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych oraz Szymon Nieznański, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz uczniowie szkół średnich i laureaci konkursu na najlepszy esej historyczny.

    Fot. Kurier Rzeszowski

    W Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie mówiono o potrzebie przekazywania młodym ludziom wartości patriotycznych oraz właściwego nauczania historii Polski.

    W debacie poruszono także temat oddziaływania mediów na młode pokolenie Polaków, czerpania wiedzy z mediów na tematy historyczne i światopoglądowe przez młodzież. Media, zwłaszcza internet, mają współcześnie bardzo duży wpływ na kształtowanie poglądów młodych Polaków na temat historii ich ojców i dziadków oraz wskazywania wartości, którymi będą się kierować w życiu.

    Dzieje się tak między innymi dlatego, że dorosłe pokolenie, poświęcając sporą część swojego życia na zapewnienie podstawowych potrzeb swoich podopiecznym, często nie mogą poświęcić wystarczająco dużo czasu na rozmowy o historii, patriotyzmie czy wartościach.

    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski

    Prowadzący zachęcali młodzież do uczestnictwa w uroczystościach związanych z upamiętnieniem ważnych wydarzeń z dziejów naszej ojczyzny w różnych formach, do pójścia ze sztandarem szkolnym na obchody świąt narodowych i składanie kwiatów pod pomnikiem bohaterów narodowych. Jest wiele imprez organizowanych z okazji rocznic ważnych dat w dziejach naszego kraju, np. kulturalnych czy sportowych, które mobilizują i integrują wszystkie pokolenia Polaków.

    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski

    Po debacie wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie na najlepszy esej historyczny.

    Konkurs był zwieńczeniem projektu organizowanego przez Fundację Misji Obywatelskiej.

    Inicjatywa składała się z cyklu wywiadów, cyklu seminariów, konkursu historycznego, debaty oraz z wyjść do instytucji kultury.

    Wywiady i seminaria umożliwiły odbiorcom zadania zapoznanie się z opinią profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się działalnością naukową lub praktyczną w omawianych obszarach.

    Z kolei konkurs historyczny wraz z debatą miały za zadanie aktywnie włączać uczestników w realizację projektu.

    Jego celem było przede wszystkim upowszechnienie i popularyzacja wiedzy na temat polskiego dorobku historycznego oraz dziedzictwa kulturowego. Skupiając się zarówno na ujęciu materialnym, jak i niematerialnym, w szczególności podkreślając myśl katolicko-społeczną, konserwatywną, jak i narodową.

    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski

    Patronat honorowy nad konkursem objęli: Piotr Mazurek – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Sekretarz Stanu w Kancelaria Premiera, dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.

    Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 ”Wolność po polsku”.

    Organizatorzy wyrażają nadzieję, że w przyszłych latach konkurs będzie kontynuowany.

    Fot. Kurier Rzeszowski
    Fot. Kurier Rzeszowski
    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com