środa, 7 czerwca, 2023
+

  Znamy laureatów konkursu na najlepszy esej historyczny „Historia oczami Podkarpacia”

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Uroczyste podsumowanie projektu „Historia oczami Podkarpacia” odbyło się środę, 9 listopada, o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

  W ramach wydarzenia odbyła się debata „Polska – Nasz Dom, Nasza Ojczyzna'”, podczas której poruszono tematy związane z patriotyzmem oraz najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski – od rozbiorów po czasy współczesne.

  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski

  Debatę prowadził Adam Adam Poręba, wiceprezes Zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej. Wzięli w niej udział: Radosław Wiatr, II wicewojewoda podkarpacki, Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Henryk Cząstka, działacz opozycji antykomunistycznej, Michał Gratkowski, kierownik Klubu Lidera RP w Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych oraz Szymon Nieznański, członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz uczniowie szkół średnich i laureaci konkursu na najlepszy esej historyczny.

  Fot. Kurier Rzeszowski

  W Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie mówiono o potrzebie przekazywania młodym ludziom wartości patriotycznych oraz właściwego nauczania historii Polski.

  W debacie poruszono także temat oddziaływania mediów na młode pokolenie Polaków, czerpania wiedzy z mediów na tematy historyczne i światopoglądowe przez młodzież. Media, zwłaszcza internet, mają współcześnie bardzo duży wpływ na kształtowanie poglądów młodych Polaków na temat historii ich ojców i dziadków oraz wskazywania wartości, którymi będą się kierować w życiu.

  Dzieje się tak między innymi dlatego, że dorosłe pokolenie, poświęcając sporą część swojego życia na zapewnienie podstawowych potrzeb swoich podopiecznym, często nie mogą poświęcić wystarczająco dużo czasu na rozmowy o historii, patriotyzmie czy wartościach.

  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski

  Prowadzący zachęcali młodzież do uczestnictwa w uroczystościach związanych z upamiętnieniem ważnych wydarzeń z dziejów naszej ojczyzny w różnych formach, do pójścia ze sztandarem szkolnym na obchody świąt narodowych i składanie kwiatów pod pomnikiem bohaterów narodowych. Jest wiele imprez organizowanych z okazji rocznic ważnych dat w dziejach naszego kraju, np. kulturalnych czy sportowych, które mobilizują i integrują wszystkie pokolenia Polaków.

  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski

  Po debacie wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie na najlepszy esej historyczny.

  Konkurs był zwieńczeniem projektu organizowanego przez Fundację Misji Obywatelskiej.

  Inicjatywa składała się z cyklu wywiadów, cyklu seminariów, konkursu historycznego, debaty oraz z wyjść do instytucji kultury.

  Wywiady i seminaria umożliwiły odbiorcom zadania zapoznanie się z opinią profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się działalnością naukową lub praktyczną w omawianych obszarach.

  Z kolei konkurs historyczny wraz z debatą miały za zadanie aktywnie włączać uczestników w realizację projektu.

  Jego celem było przede wszystkim upowszechnienie i popularyzacja wiedzy na temat polskiego dorobku historycznego oraz dziedzictwa kulturowego. Skupiając się zarówno na ujęciu materialnym, jak i niematerialnym, w szczególności podkreślając myśl katolicko-społeczną, konserwatywną, jak i narodową.

  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski

  Patronat honorowy nad konkursem objęli: Piotr Mazurek – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Sekretarz Stanu w Kancelaria Premiera, dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.

  Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 ”Wolność po polsku”.

  Organizatorzy wyrażają nadzieję, że w przyszłych latach konkurs będzie kontynuowany.

  Fot. Kurier Rzeszowski
  Fot. Kurier Rzeszowski
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com