środa, 24 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Już w najbliższą sobotę rozpocznie się Festiwal Piosenki Patriotycznej, na którym wystąpią wokaliści z całej Polski razem z Centrum Sztuki Wokalnej

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już początkiem listopada, w pierwszy jego weekend startuje I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna – Rzeszów 2022”, którego organizatorami jest Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie i Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

    Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaplanowano dwa dni koncertów na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury. 05 listopada odbędzie się uroczyste otwarcie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej ,,Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022. Tego dnia rozpoczną się również przesłuchania konkursowe wokalistów. To one rozstrzygną, kto następnego dnia, 6 listopada, zaśpiewa w Koncercie Laureatów OFPP „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022.

    Na finał Festiwalu publiczność usłyszy Koncert pt. „Zakazane Piosenki” w wykonaniu Solistów i Grup Artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.

    To pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022. Odbędzie się on w dniach 4-6 listopada 2022 r. w Rzeszowie. Piosenki zaprezentuje 15 artystów, którzy zakwalifikowali się do rzeszowskiego konkursu z wybranych, nadesłanych zgłoszeń z całej Polsk. Wokaliści będą wykonają utwory legionowe i patriotyczne, na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Pomysłodawczynią ww. festiwalu jest Pani dr Anna Czenczek – Dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, która będzie czuwać nad przebiegiem całego przedsięwzięcia.

    Warto przypomnieć szerokiej publiczności  wyjątkowe piosenki, które na trwałe wpisały się   w historię Polski.  Przypomnieć mieszkańcom w pieśniach i piosenkach tamten czas. Takich festiwali patriotycznych jest bardzo mało, gdzie młodzi artyści mogą zaśpiewać z towarzyszeniem profesjonalnego zespołu muzycznego. Wybrane najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne, o ciekawych aranżacjach wokalnych i instrumentalnych, przybliżają historię dziejów naszej Ojczyzny. Wśród tradycyjnych i znanych utworów patriotycznych, docenione będą także piosenki autorskie o tematyce patriotycznej, które uczestnicy konkursu mogli zgłosić na Festiwal.

    Młodzi  uczestnicy festiwalu będą mieli okazję przedstawić widzom koncertów – Przesłuchań Konkursowych i Koncertu Laureatów ciekawą interpretację wokalną i instrumentalną, pokazując współczesne wykonania pieśni patriotycznych. 

    15 finalistów

    Choć to pierwsza edycja Festiwal to cieszy się dużym zainteresowaniem. Do I. edycji napłynęły zgłoszenia z całej Polski. Jury kwalifikacyjne wyłoniło 15 finalistów, którzy już 5 listopada 2022 powalczą o Grand Prix OFPP „Moja Ojczyzna” na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Finaliści podczas Przesłuchań konkursowych zaśpiewają z towarzyszeniem Zespołu Festiwalowego.

    Finaliści Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022

    OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ  „MOJA OJCZYZNA”

    Program festiwalu :

    Sobota, 5 listopada 2022r, godz. 19.00

    Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

    Prowadzenie  –  Ilona Małek, Mateusz Szymkowiak

    • Uroczyste otwarcie  Ogólnopolskiego  Festiwalu Piosenki  Patriotycznej ,,Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022  Zespół Dziecięcy „Bandoska” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Soliści i Grupy Artystyczne Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

    • Przesłuchania konkursowe wokalistów z towarzyszeniem Zespołu Festiwalowego  Festiwalowej Tomasza Filipczaka

    1.Natalia Asman  (Moszna, woj. Opolskie)

    2.Kamila Dubas (Kańczuga, woj. Podkarpackie )

    3.Julia Grzenia (Tuchów, woj. Małopolskie)

    4.Izabela Kochman (Głuchów, woj. Podkarpackie)

    5.Aleksandra Kostek (Leżajsk, woj. Podkarpackie )

    6.Julia Nowak (Palikówka, woj. Podkarpackie)

    7.Aleksandra Osinko (Błażowa, woj. Podkarpackie )

    8.Dawid Pleban (Straszęcin, woj. Podkarpackie)

    9.Julia Różańska (Łódź, woj. Łódzkie)

    10.Lena Sikora (Szczecin, woj. Zachodniopomorskie) 

    11.Dominika Stec (Sanok, woj. Podkarpackie )

    12.Aleksandra Wajda (Przeworsk, woj. Podkarpackie)

    13.Angelika Wojtala (Bytom, woj. Śląskie)

    14.Klaudia Zarzycka (Rzeszów, woj. Podkarpackie)

    15.Aleksandra Zgobik (Przybymierz k. Zielonej Góry, woj. Lubuskie)

    Zespół Festiwalowy:

    Tomasz Filipczak – instrumenty klawiszowe, aranżacje

    Mirosław Wiśniewski – bas

    Przemysław Kuczyński – perkusja

    Malwina Misiak – akordeon

    Justyna Baran  –  I skrzypce

    Elżbieta Paliwoda – Bulicz –  II skrzypce

    Marek Czech –  altówka

    Adam Misiak –  wiolonczela

    Niedziela, 6 listopada 2022

    Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

    godz. 18.00

    Prowadzenie  –  Ilona Małek, Mateusz Szymkowiak

    • Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”– Rzeszów 2022.

    • Ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród laureatom przez organizatorów, przedstawicieli sponsorów,  gości festiwalu i fundatorów nagród.

    • Koncert patriotyczny pt. „ ZAKAZANE PIOSENKI” w wykonaniu Solistów i Grup Artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek,  z towarzyszeniem Zespołu Festiwalowego pod kierunkiem Tomasza Filipczaka.

    Anna Czenczek – Pomysł, Scenariusz, reżyseria, przygotowanie wokalne, opieka artystyczna

    Koncert „Zakazane piosenki”

    Autorem i twórcą projektu, producentem  jest dr Anna Czenczek. Inspiracją dla nazwy projektu był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Projekt zawiera dwa utwory z filmu tj.: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”.

     Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. Utwory: „Dziś idę walczyć, Mamo!” i „Już nie wróci Twój chłopiec, dziewczyno” napisał w czasie walk powstańczych Józef Szczepański, który działał w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

    Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt będzie miał również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i  kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej,  pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa – Adama Kowalskiego.

    Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

    Patronat honorowy nad festiwalem nad festiwalem objęli Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk, Biskup Rzeszowski  –  JE ks. bp Jan Wątroba, Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Borcz, Starosta Rzeszowski – Józef  Jodłowski, Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek, Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS – Marek Matuła

    WSTĘP WOLNY – (odbiór zaproszeń na festiwal) adres siedziby Strzelca przy ul. Jagiellońskiej 6 w Rzeszowie, wtorki, środy i czwartki od godz. 16.30 do 18.30.

     Informacje o wejściówkach

    www.strzelec.erzeszow.pl, www.csw.info.pl,  www.fundacjacarpathia.pl

    Serdecznie Zapraszamy !!!

    Anna Czenczek – Pomysłodawczyni i Dyrektor „OFPP Moja Ojczyzna”

    Marek Strączek –  Wicedyrektor „OFPP Moja Ojczyzna”

    Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej  „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2022

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com