-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  To już kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Zobacz relację z Jasła i Dębicy!

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.

  W ubiegłą sobotę, 29 października, 160 osób rozpoczęło semestr zimowy 2022-23 pierwszym wykładem, w Generatorze Nauki w Jaśle oraz tyle samo osób w Dębicy.

  Jest to już piąty semestr DUT w Jaśle i osiemnasty w Dębicy.

  Pierwsze warsztaty zapoczątkowały cykl zajęć dla dzieci w wieku 7-12 lat. Były to pierwsze w całości stacjonarne zajęcia od momentu rozpoczęcia pandemii.

  Dzięki prowadzonym wykładom i warsztatom dzieci mogą w ramach bezpłatnych zajęć pogłębiać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

  Podczas pierwszego wykładu zorganizowanego w Jaśle, zatytułowanego „Odlotowe powietrze” uczestnicy dzięki przeprowadzonym doświadczeniom dowiedzieli się jak aerodynamika działa w naszym życiu. Zmierzyli się z oporem, ciśnieniem i lepkością powietrza używając przy tym dmuchaw, suszarek, balonów i innych „niepozornych” przedmiotów, dzięki którym omawiany temat był naprawdę wyjątkowy. Pytań, oklasków jak i chętnych do udziału w doświadczeniach nie brakowało. Wykład poprowadził popularyzator nauki Paweł Jaskólski znany również jako „Heweliusz Nauki”.

  W semestrze zimowym DUT w Jaśle, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Wszystkie wykłady odbywać się będą w nowym miejscu na mapie Podkarpacia, mocno związanym z nauką – Generatorze Nauki, natomiast warsztaty prowadzone będą również w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. W wykładach uczestniczy łącznie 160 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób.

  Natomiast podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „W ruchu i bezruchu” uczestnicy dzięki przeprowadzonym doświadczeniom zapoznali się z kinematyką i dynamiką. Omówili różne rodzaje ruchów przekonując się, że stojąc równocześnie można się także poruszać. Uczestnicy doświadczyli ruchu ciała po Ziemi, ale także latania, pływania i swobodnego spadku.

  Pytań, oklasków jak i chętnych do udziału w fizycznych doświadczeniach nie brakowało. Wykład poprowadziła na co dzień pracująca na Politechnice Rzeszowskiej – Magdalena Kulig, zarażająca naukową energią nawet tych najbardziej „opornych”.

  W semestrze zimowym DUT w Dębicy, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach).

  Miejscem gdzie odbywać się będą wszystkie wykłady jest Dom Kultury i Kino Śnieżka, natomiast warsztaty prowadzone będą w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. W wykładach uczestniczy łącznie 160 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób.

  DUT w Dębicy po raz kolejny wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Polska oraz Firma Oponiarska Dębica a także Partnerzy: firma Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy. Zajęcia współfinansowane są również ze środków otrzymanych od Gminy Miasta Dębica.

  Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymuje indeks oraz specjalną wyprawkę DUT.

  Osoby zapisane na warsztaty otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

  Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu i Dębicy. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład odbył się także w Dębicy, gdzie mali studenci również mogli poeksperymentować z fizyką, skupiając się głównie na temacie ruchu i bezwładności.

  Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com