poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Do nowo otwartej Pracowni Mikroskopii Elektronowej dostarczono transmisyjny mikroskop elektronowy

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Uniwersytecie Rzeszowskim została uroczyście otwarta Pracownia Mikroskopii Elektronowej. Znalazł w niej miejsce transmisyjny mikroskop elektronowy, który wraz z kompletną linią do preparatyki jest pierwszym urządzeniem tego typu w Polsce. 

  Obserwacje za pomocą mikroskopii elektronowej wykorzystuje się do analizy podstawowych elementów struktury komórkowej i ich zmian w zakresie powiększeń niemożliwych do uzyskania za pomocą mikroskopii optycznej.

  W wydarzeniu wzięli udział m.in. Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważne dla rozwoju nauk medycznych na Podkarpaciu jest nowe urządzenie:

  Z punktu widzenia województwa bardzo ważne jest to, że Uniwersytet Rzeszowski zyskał możliwość otwarcia i wyposażenia profesjonalnej pracowni, która na pewno będzie służyła uczelni, pracownikom i studentom, ale także będzie docelowo przyczyniać się do poprawy jakości usług medycznych, które u nas na Podkarpaciu są świadczone, z tego powodu, że jesteśmy taką strukturą wojewódzką, która ma przed sobą duże możliwości dzięki temu, że Instytut Nauk Medycznych tak prężnie się rozwija, że jest ogromne zainteresowanie studiowaniem medycyny Podkarpaciu. To ważny moment w życiu uczelni.

  Ponadto serdecznie pogratulowała i podziękowała wszystkim, którzy się przyczynili się do realizacji inwestycji.

  Po uroczystym otwarciu pracowni odbyły się warsztaty transmisyjnej mikroskopii elektronowej pt. „Obrazowanie i przygotowanie próbek”.

  Mimo niewielkich gabarytów w stosunku do konwencjonalnych mikroskopów TEM (ang. transmission electron microscopy) nowy mikroskop jest narzędziem o ogromnych możliwościach, charakteryzujący się unikatowym i niższym zakresem napięcia przyspieszającego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com