piątek, 1 grudnia, 2023
+

  Wybierz najpiękniejszą wieś Podkarpacia 2022

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Tylko do końca października trwa głosowanie internetowe w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2022”. Głosy można oddawać na dziesięć miejscowości nominowanych do drugiego etapu konkursu. Spośród nich wybrana zostanie „najpiękniejszą wieś” w 2022 roku oraz pozostali laureaci.

  Zwycięzców poznamy podczas uroczystej konferencji, która odbędzie się pod koniec listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.  

  Wykaz miejscowości w drugim etapie konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2022” w kolejności alfabetycznej przedstawia się następująco:

  1. Miejscowość: Bieliny , gmina Ulanów,
  2. Miejscowość: Góra Motyczna, gmina Żyraków,
  3. Miejscowość: Haczów, gmina Haczów,
  4. Miejscowość: Horyniec Zdrój, gmina Horyniec Zdrój,
  5. Miejscowość: Jagiełła, gmina Tryńcza,
  6. Miejscowość: Jaślany, gmina Tuszów Narodowy,
  7. Miejscowość: Kombornia, gmina Korczyna,
  8. Miejscowość: Ostrów, gmina Radymno,
  9. Miejscowość: Rakszawa, gmina Rakszawa,
  10. Miejscowość: Zgłobień, gmina Boguchwała.

  Profile zaprezentowanych wsi można znaleźć na stronie internetowej pod linkiem: pieknawies.podkarpackie.pl.

  Celem konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka” jest pokazanie piękna wiejskiego krajobrazu, jak również dbałości mieszkańców wsi o swoje najbliższe otoczenie. Konkurs ma też promować ideę wspólnego działania lokalnych społeczności, zachęcać je do działań i upowszechniać najlepsze wzorce współpracy, których efektem są zadbane, przyjazne miejscowości, stanowiące wyróżnik naszego regionu.

  Nowością w tegorocznej edycji konkursu jest również wyłonienie i nagrodzenie tych miejscowości, wpisujących się w koncepcję „smart village”, w których społeczność zamieszkująca na obszarach wiejskich, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, nowoczesne narzędzia i technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia, opierając się na lokalnych atutach i możliwościach.

  To już kolejny rok, kiedy Samorząd Województwa Podkarpackiego angażuje się w wybór najpiękniejszej wsi regionu. Podstawowym osiągnięciem wielu edycji konkursu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców obszarów wiejskich w poprawę jakości ich życia. Dzięki wspólnym wysiłkom i wzajemnej współpracy podkarpackie miejscowości zyskują na estetyce i stają się prawdziwymi wizytówkami Małych Ojczyzn.

  – mówi Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

  Obecnie zakończyły się wizyty w wybranych w pierwszym etapie konkursu miejscowościach. Wsie zostały poddane ocenienie przez komisję konkursową na podstawie kryteriów zawartych w regulaminie konkursu dla drugiego etapu. Podczas wizytacji zwracano uwagę przede wszystkim na ogólny wygląd, troskę o stan środowiska przyrodniczego, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego, formy aktywizacji i zaangażowanie mieszkańców oraz wyróżniające miejscowość „smart” realizacje.

  Wybór laureata oraz nagrodzonych i wyróżnionych miejscowości będzie sumą punktów uzyskanych za pośrednictwem głosowania internetowego oraz punktów przyznanych przez komisję konkursową w ramach dwóch etapów konkursu.

  Dla wszystkich miejscowości z pierwszej „dziesiątki” urząd marszałkowski przygotował atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane w ramach realizacji operacji „Moja Smart Wieś Podkarpacka” zapisanej w planie operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023.

  Aby zagłosować, należy:

  • odwiedzić stronę internetową: pieknawies.podkarpackie.pl,
  • wybrać profil zaprezentowanej miejscowości (na podstawie opisów i zdjęć przesłanych przez gminy, projekty ułożone są w kolejności alfabetycznej),
  • oddać głos (kliknięcie w przycisk „Głosuj”) na wybraną miejscowość.

  Ważne! Podanie adresu e-mail jest wymagane w celu zatwierdzenia oddanego głosu. Na podany adres zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który należy kliknąć, aby zatwierdzić głos.

  Wszystkie potrzebne informacje dotyczące zasad głosowania wraz oraz regulamin konkursu są dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem: pieknawies.podkarpackie.pl

  Konkurs realizowany jest w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com