wtorek, 5 grudnia, 2023
+

  Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę przyznane z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzimy w Polsce 13 października. Z tej okazji odbyły się w Rzeszowie Wojewódzkie Obchody Dnia Ratownictwa Medycznego.

  Uroczystości obchodzone w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, we wtorek, 25 października, były okazją do podziękowania osobom tworzącym i umacniającym system Państwowego Ratownictwa Medycznego.

  Szczególnie zasłużeni na rzecz ratownictwa medycznego w województwie podkarpackim otrzymali Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę. Uhonorowano nimi osoby, które wyróżniły się zasługami w działalności społecznej, na rzecz ochrony zdrowia publicznego, wkładem w rozwój ratownictwa medycznego oraz wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

  W imieniu Prezydenta RP, dekoracji dokonała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

  Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Andrzej Kwiatkowski, zabrał głos w imieniu uhonorowanych. Powiedział o codziennym zaangażowaniu osób, które dbają o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i świadczą pomoc osobom pozostającym w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Podkreślił, że przyznane odznaczenia są motywacją do dalszej ciężkiej i aktywnej pracy.

  Podczas uroczystości wyróżnieni zostali koordynatorzy ratownictwa medycznego oraz dyspozytorzy medyczni, którzy otrzymali podziękowania za szczególne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych realizowanych na stanowisku pracy.

  Ponadto wojewoda podkarpacki złożyła gratulacje ratownikom z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia  Ratunkowego w Mielcu, którzy zajęli trzecie miejsce w XIX Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. Dodatkowo wyróżniła młodych mieszkańców naszego województwa za bardzo dobrą znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy oraz właściwe i wyczerpujące informowanie o zdarzeniu i jego okolicznościach.

  Wojewoda przekazała również życzenia sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski, który skierował list do uczestników uroczystości. Oto słowa skierowane do nich:

  Dziękuję za wasz trud i wysiłek, za serce wkładane w wykonywane obowiązki. Składam serdeczne życzenia wielu sukcesów zarówno na szczeblu osobistym, jak i zawodowy, dużo zdrowia i sił do podejmowania codziennych wyzwań oraz satysfakcji dającej poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

  Funkcjonowanie Systemu PRM na Podkarpaciu

  Podczas wydarzenia Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, przybliżyła funkcjonowanie systemu państwowego ratownictwa medycznego. Jak podkreśliła, województwo podkarpackie od marca 2021 r. stanowi jeden rejon operacyjny. Oznacza to, że 95 kołowych zespołów ratownictwa medycznego, 1 zespół lotniczy oraz w okresie letnim zespół wodny dysponowane są z jednej dyspozytorni medycznej. Wsparcie dla dyspozytorów medycznych stanowi Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego. W ubiegłym roku zespoły w naszym województwie wyjechały 143 480 razy.

  Istotne jest to, że dokonano wymiany znacznej części ambulansów, które pozostają w dyspozycji naszego pogotowia. Od roku 2016 dofinansowano zakup 60 nowych karetek, z czego 48 ze środków wojewody podkarpackiego, 12 ze środków Ministerstwa Zdrowia.

  – powiedziała wojewoda.

  Wojewoda zaznaczyła, że w województwie podkarpackim szpitalne oddziały ratunkowe udzieliły blisko 200 tys. świadczeń. Od 2016 r. środki finansowe na ratownictwo medyczne wzrosły o 68 proc. Ponadto Ewa Leniart odniosła się do funkcjonowania systemu pandemii COVID-19 i w czasie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com