1,7 C
Rzeszów
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
+

  Podkarpackie Forum Turystyki czyli debata na temat wyzwań jakie stoją przed branżą turystyczną

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W minioną sobotę 15 października odbyło się I Podkarpackie Forum Turystyki. Wydarzenie to było idealnym miejscem do dyskusji o sukcesach i wyzwaniach jakie stoją przed branżą turystyczną. Organizatorem wydarzenia byli Marszałek Województwa Podkarpackiego i Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

  I Podkarpackie Forum Turystyki stało się okazją do debaty o dwu dekadach istnienia Podkarpackiej Regionalnej Organizacja Turystycznej, czyli jednej z 16 regionalnych organizacji turystycznych w Polsce. Działa ona jako związek stowarzyszeń, zrzesza Samorząd Województwa Podkarpackiego, najatrakcyjniejsze turystycznie miasta i gminy, stowarzyszenia i firmy sektora turystycznego, muzea i inne instytucje kultury. W sposób szczególny w historii PROT zapisują się takie produkty i oferty turystyczne jak: Szlak wodny Błękitny San, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego, Spacerownik Rzeszowski, Podkarpacka Traveltanna czy ostatnie dokonania: Podkarpacki Barometr Turystyczny.

  Głównym celem i misją jest rozwój turystyki i promocja regionu, kreowanie i wzmacnianie turystycznego wizerunku Podkarpackiego oraz edukowanie – m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr turystycznych poprzez szkolenia branżowe.

  Podczas I Podkarpackiego Forum Turystyki nagrodzeni zostali i certyfikaty otrzymali: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
  w Bóbrce, Ośrodek Garncarski MEDYNIA, Jarmark Jarosławski, Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe oraz Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

  Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji o sukcesach, ale i wyzwaniach stojących przed branżą turystyczną. W pierwszej odsłonie imprezy przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy działający w branży, eksperci oraz znawcy turystyki zgromadzili się w przestrzeni Politechniki Rzeszowskiej, by mówić o specyfice oraz wyzwaniach dla turystyki.

  Wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się m.in.  Jakub Rybicki – podróżnik, fotograf i dziennikarz,  laureat krajowych i światowych nagród fotograficznych pracujący m.in dla National Geographic, Adam Mikołajczyk – międzynarodowy ekspert marketingu terytorialnego, inicjator powołania i prezes Fundacji Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc oraz Marta Mills – międzynarodowy konsultant i specjalista ds. zrównoważonej turystyki i komunikacji. Dyskutowano m.in. o tym, jak godzić turystykę z ekologią i dobrem lokalnych społeczności, jak powinna wyglądać zrównoważona turystyka i jakie są obecne trendy turystyki na świecie.

  Zgromadzonym na Forum dr Beata Gierczak przestawiła wyniki badań rynku turystycznego na Podkarpaciu oraz sposobu postrzegania regionu przez turystów. Był to wycinek z Podkarpackiego Barometru Turystycznego, który stworzyła ona wspólnie z Mateuszem Stopą oraz Krzysztofem Szparą. Gościem specjalnym Forum był Aziz Abu Sarah  – badacz National Geographic, członek TED i współzałożyciel MEJDI Tours, który mówił o zrównoważonej turystyce, respektującej lokalne społeczności i zwyczaje, w kontekście nowych wyzwań rzeczywistości. 

  Druga część Forum zabrała jego uczestników do Julina, gdzie rozmowy o produktach turystycznych połączono z podsumowaniem 20 lat działalności Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

  Jednym z głównych elementów imprezy było wręczenie nagród na Najlepszy Produkt Turystyczny, w  XIX już edycji  konkursu  organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, która wręcza laureatom Certyfikaty POT stanowiące najważniejszą nagrodę w branży. Wręczając wręczył marszałek Władysław Ortyl gratulował pasji i zaangażowania, które stoją  za sukcesami firm, jednostek i ludzi tworzących produkty turystyczne.    

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com