czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Złoty Jubileusz Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Dzisiaj obchodzimy Dniu Edukacji Narodowej. Ważny to dzień również dla społeczności Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem, ponieważ uroczyście obchodzono tego dnia jubileusz 50-lecia placówki.

    Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w miejscowym kościele parafialnym. Następnie zaproszeni goście przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie odbyła się część oficjalna, podczas której została poświęcona pamiątkowa ławeczka będąca darem społeczności szkolnej i wyraźnym znakiem pozostawionym w budynku na kolejne lata.

    Obecna na uroczystości Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki powiedziała:

    To czas podziękowania wszystkim tym, którzy na przestrzeni lat przekazywali wiedzę, wychowywali oraz tworzyli  życzliwą i przyjazną atmosferę. W tym miejscu słowa podziękowania kieruję do dyrekcji oraz całej kadry pedagogicznej, zarówno tej obecnej, jak i ich poprzedników, do wszystkich, którzy dbali o szkołę i dołożyli wszelkich starań, aby przekazać swym uczniom wiedzę i cenne umiejętności. Wszystkim, którzy zasłużyli się dla funkcjonowania tej szkoły bardzo serdecznie gratuluję.

    Następnie przekazała także życzenia wszystkim  nauczycielom i pracownikom oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

    Trochę o historii szkoły

    Po zakończeniu II wojny światowej nauka w Szkole Podstawowej w Hyżnem przebiegała w niezwykle trudnych warunkach. Głównym ośrodkiem życia szkolnego stał się dworek państwa Jędrzejowiczów, uczono też w tzw. „starej szkole” i w wypożyczonych salach w trzech innych budynkach. Miejscowe społeczeństwo chciało za wszelką cenę doprowadzić do budowy nowego obiektu.
    Wydatnej pomocy w tym zakresie udzielili nasi rodacy z klubu „Hyżne” w Chicago, działającego bardzo prężnie już w latach międzywojennych. W lipcu 1959 r. liczna grupa członków klubu przybyła w swoje rodzinne strony i podczas spotkania z mieszkańcami Hyżnego poddano pomysł budowy szkoły im. gen. Władysława Sikorskiego, który wychował się w tej miejscowości.

    W Hyżnem i w Chicago powołano Społeczne Komitety Budowy Szkoły. Na czele komitetu w Chicago stanął p. Kazimierz Sowa – były kierowca generała.
    W latach 1959-1963 prowadzono szeroką akcję propagandową na rzecz budowy szkoły, organizowano zbiórki pieniężne, do czego obok osób prywatnych przyłączyło się wiele organizacji polonijnych z całej Ameryki. W USA powstała też fundacja im. gen. Sikorskiego „School Funds”, zajmująca się gromadzeniem funduszy.
    Budowę szkoły prowadzono w latach 1969 -1972. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty nadało Szkole Podstawowej w Hyżnem imię generała Władysława Sikorskiego już 15 lipca 1970 r. Powyższe zarządzenie weszło w życie z chwilą oddania do użytku wybudowanego obiektu, które odbyło się 16 lipca 1972 r.

    1 września 1972 r. hyżneńscy uczniowie rozpoczęli naukę w nowej, przestronnej szkole. W latach 1974-1977 w hyżneńskiej szkole korzystało z wakacyjnego wypoczynku corocznie ok. 100 dzieci Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju (USA, Francja, Kanada, Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Węgry).

    Patron hyżneńskiej podstawówki

    Władysław Sikorski to polski żołnierz, polityk, generał broni Wojska Polskiego, premier i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, od 30 września 1939 r. premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, początkowo we Francji, następnie w Wielkiej Brytanii, oraz twórca i naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych (na Zachodzie); zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (1943).

    Urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym, ale w Hyżnem spędził swoje młodzieńcze lata. Tutaj poznali się jego rodzice: Emilia i pochodzący z Przeworska Tomasz. Po ślubie, do którego doszło 19 maja 1874 r. w hyżneńskim kościele, zamieszkali w tzw. Organistówce. W latach 1887-1893 Władysław chodził do miejscowej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec.

    Szkoła Podstawowa w Hyżnem, która została oddana do użytku w 1972 r., jako pierwsza w Polsce nosi imię gen. Władysława Sikorskiego.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com