poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Czy to już koniec kłopotów z miejskim przewoźnikiem?

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Budżet Miasta czekają jeszcze w tym roku kolejne nieplanowane wydatki. Mimo wiadomych kłopotów finansowych w tegorocznym budżecie miasta oraz złej sytuacji finansowej spółek ZTM i MPK, doszły jeszcze koszty związane z podwyżkami dla pracowników MPK.

  We wtorek, 11 października, na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta, prezydent Konrad Fijołek, poinformował, że doszło do porozumienia ze związkami zawodowymi MPK.

  Co za tym idzie, by uniknąć zapowiadanego na piątek strajku pracowników spółki, zgodził się na podwyżki płac w MPK od 1 października 2022 r.

  W spotkaniu z podkarpackimi mediami uczestniczyli: Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa, Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca Rady Nadzorczej MPK oraz Marek Filip, prezes MPK.

  Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, przekazał informację na temat wyniku rozmów ze związkowcami MPK:

  Mimo bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się samorząd, mimo bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się system transportowy i przewoźnik udało się uzyskać porozumienie ostatniej szansy w celu uniknięcia zapowiadanego strajku załogi MPK.

  Teresa Kubas-Hul, przewodnicząca Rady Nadzorczej MPK, poinformowała zgromadzonych w rzeszowskim ratuszu, że wynagrodzenia pracowników zostaną zwiększone. Podwyżki będą jednak zróżnicowane, a najwięcej skorzystają pracownicy najmniej zarabiający. Stawka godzinowa dla najmniej zarabiających wzrośnie o 2,28 zł, w drugiej grupie o 2,04 zł, w trzeciej grupie o 1,92 zł. Są to stawki podstawowe, natomiast godziny nocne i świąteczne oraz tzw. „stażowe” są liczone na innych zasadach, stąd trudno w tym momencie określić każdą podwyżkę indywidualnie. Pracujący więcej w godzinach nocnych i świątecznych zarobią też więcej, tak jak było to tej pory.

  Natomiast płace pracowników administracyjnych wzrosną średnio o 8,9%.

  Nowe stawki będą obowiązywać od 1 października.

  Ponadto związkowcy doszli zgodnie do wniosku, że należy zmniejszać rozbieżności w wynagrodzeniach między pracownikami młodymi a pracownikami z długoletnim stażem.

  Kurier Rzeszowski zadał na konferencji kluczowe pytanie:

  Były negocjacje, rozumiem, że była jakaś kalkulacja. W jaki sposób przełoży się to na zadłużenie Spółki, zadłużenie Miasta, czy mamy jakąś kwotę ogólną? Może poznamy jakiś stopień tych kalkulacji?

  Przewodnicząca Rady Nadzorczej MPK odpowiedziała:

  Będzie to kwota 1 mln 300 tys. złotych w tym roku.

  W związku z tym padło na sali kolejne pytanie od mediów:

  Czyli zatem na przyszły rok, będzie to 5 milionów? Czy zatem jest już plan, skąd te pieniądze zostaną przelane? Z Jakiego obszaru budżetu Miasta?

  Udzielono odpowiedzi, że budżet miasta na przyszły rok jest dopiero w trakcie procedowania, więc trzeba poczekać na finalne decyzje Rady Miasta. Poinformowano uczestników konferencji prasowej, że trzeba ponownie przeliczyć tzw. „wozokilometry”.

  Wozokilometr (wkm) to stosowana zwyczajowo w transporcie kołowym jednostka miary długości drogi wykonanej przez środki transportu (wozy) w określonym czasie (np. doby, miesiąca, roku, wybranego kursu itp.), odpowiadająca kilometrowi – uwielokrotnionej podstawowej jednostce długości układu SI.

  W tej chwili jest to raczej zajęcie dla proroków, bo trudno będzie przewidzieć koszty utrzymania autobusów miejskich, kiedy ceny paliw są tak niestabilne. Na tej podstawie trzeba będzie oszacować wydatki Miasta w tym i przyszłym roku i zaplanować budżet na kolejny rok.

  Prezydent, Konrad Fijołek, wielokrotnie informował na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że w budżecie Miasta Rzeszowa na ten rok brakuje pieniędzy i radni mają problem, skąd je wziąć. Winne tego stanu są według niego znaczne podwyżki cen energii i paliw w ostatnim czasie. Co zatem czeka Urząd w 2023 roku w kwestii finansowej? Jak podzielić pieniądze w budżecie, by wystarczyło na wszystko?

  Na temat sytuacji finansów Miasta będziemy pisać w kolejnych artykułach.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com