poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Inauguracja nowego roku akademickiego w Kolegium Nauk Medycznych

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dopiero co, bo 9 września, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów wyższych Absolwentom Kierunku Lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim, a już rozpoczął się nowy rok akademicki dla studentów, którzy także chcą ukończyć kierunek lekarski.

  Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 w Kolegium Nauk Medycznych odbyła się w czwartek, 6 października 2022 r.

  Wszystkich gości obecnych na tym wydarzeniu przywitał prof. dr hab. n.med. Artur Mazur, prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych, który podsumował dotychczasowe działania, kierunki współpracy i określił plany na najbliższa przyszłość.

  Przypomniał strukturę organizacyjną Kolegium i zaznaczył, że w roku akademickim 2022/2023 uczelnia uruchomiała nowy kierunek – analitykę medyczną. W swojej wypowiedzi podkreślił:

  Musimy stale pamiętać o tym, że proces kształcenia kadr medycznych z założenia przygotowuje nas do pewnego rodzaju służby w stosunku do ludzi chorych. Każdy z nas musi widzieć w pacjencie osobę i stale powinno nami kierować powołanie i chęć niesienia pomocy cierpiącym. Otwierając kolejny rok akademicki w Kolegium Nauk Medycznych mamy nadzieję, że sprostamy wszystkim wyzwaniom.

  Obecna na inauguracji Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, wyraziła nadzieję, że rozpoczynający się rok akademicki to czas nowych wyzwań i możliwości. Mówiła także specyfice i istocie wykonywania zawodów medycznych. Podziękowała również całej społeczności Instytutu za zaangażowanie w działania związane z niesieniem pomocy w związku z kryzysem migracyjnym.

  Następnie, życząc całej społeczności akademickiej, by ten rok był dobry i z jednej strony przynosił wyzwania, a z drugiej dawał możliwości, by tym wyzwaniom sprostać, dodała:

  Ważne jest to, by pamiętać, że odbiorcą wiedzy, umiejętności osób wykonujących zawody medyczne jest drugi człowiek. To zawód wyjątkowy, niezwykle ważny, niezastępowalny. Tu znaczenie mają nie tylko wiedza, umiejętność niesienia pomocy w cierpieniu, ale gest i słowo.

  Podczas uroczystości prof. dr hab. Wojciech Czarny wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Sport w procesie rehabilitacji osób z niepełnosprawnością fizyczną”.

  Kolegium Nauk Medycznych jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Rzeszowskiego, funkcjonującą od 1 października 2019. W skład Kolegium weszły dawne Wydziały: Wydział Medyczny oraz Wydział Wychowania Fizycznego.

  W ramach Kolegium działalność badawczo-dydaktyczną prowadzą: Instytut Nauk, Medycznych, Instytut Nauk o Zdrowiu oraz Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej.

  Ponadto w skład aktualnego Kolegium wchodzą następujące jednostki: Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, Centrum Symulacji Medycznej Podkarpackie oraz Centrum Lekkoatletyczne.

  W tym roku akademickim w Kolegium Nauk Medycznych na studiach pierwszego i drugiego stopnia w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym będzie kształcić się 4,5 tys. studentów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com