-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Zakamarki willi słynnego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza – czyli Rekonesans po Jagiellońskiej 24

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W sobotę 15 października 2022 r. swoje wrota szeroko otwiera Estrada Rzeszowska mieszcząca się w zabytkowej willi rodziny Januszów w Rzeszowie. Rekonesans po Jagiellońskiej 24 to wydarzenie zarówno dla odkrywców rzeszowskich zakamarków, ciekawskich rodzin, jak i fanów mappingu. Fundacja Rzeszowska zaplanowała premierę publikacji „Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu” autorstwa Darii Kot i Joanny Jęczalik.

  Wernisaż wystawy „Jagiellońska 24” z odsłonięciem pamiątkowej tablicy oraz oprowadzanie po willi przez Elżbietę Kaliszewską – prawnuczkę Edwarda i Leopoldyny Januszów. Atrakcją specjalną jest Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej połączony z imprezą muzyczną, RIK Caffe oraz polaroidowymi sesjami foto.

  Nie ustajemy w popularyzacji dziedzictwa rodziny Edwarda i Leopoldyny Janusz, którzy nie tylko pozostawiali po sobie w Rzeszowie wspaniałe archiwum fotografii przedstawiających mieszkańców Rzeszowa i okolic, stanowiących jeden z największych w Polsce i najlepiej zachowanych zbiorów zdjęć historycznych pochodzących z jednego źródła, ale też inwestowali początkiem XIX w., w nieruchomości wpływając tym samym na układ urbanistyczny okolicy ul. Poniatowskiego i ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie. Tym razem podjęliśmy inicjatywę wg koncepcji Joanny Jęczalik, która wspólnie z Darią Kot przygotowała fantastyczną publikację dla młodych odbiorców poświęconą Edwardowi Januszowi oraz zaplanowała międzypokoleniowe wydarzenie obfitujące w przeróżne atrakcje wykorzystujące archiwalne fotografie w nowoczesny sposób.

  Ilona Dusza Rzeszowska, prezes Fundacji Rzeszowskiej
  fot. Fundacja Rzeszowska

  Rekonesans po Jagiellońskiej 24

  15 października 2022 r.

  Rzeszowski Inkubator Kultury, Estrada Rzeszowska, Jagiellońska 24

  PROGRAM:

  11:00 – 11:45

  Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu – premiera publikacji

  Aktywne czytanie książki wspiera rozwój dziecka i stanowi świetną zabawę dla całej rodziny. Spotkanie będzie okazją do poznania autorki publikacji Darią Kot i spędzenia wspólnego czasu w przyjaznej atmosferze. Dzieci będą miały okazję wysłuchać tekstu publikacji czytanego przez autorkę. Dla młodych czytelników przewidziane są upominki.

  Fotokolaże – rodzinne warsztaty plastyczne

  Podczas warsztatów prowadzonych przez Joannę Jęczalik uczestnicy w grupie stworzą kolażowy portret przodków rodziny z przyniesionych przez siebie fotografii. Wybrana technika nawiązuje do kolażowych ilustracji zamieszczonych w publikacji „Edek nie od kredek, czyli o Edwardzie Januszu fotografii geniuszu”. Kolaż, to technika plastyczna polegająca na tworzeniu obrazów przez łączenie ze sobą różnych materiałów. Pomaga w rozwoju kreatywności dziecka i jest łatwym sposobem na uzyskanie ciekawego efektu. Rodzinnie spędzony czas będzie okazją do wyciągnięcia starych albumów ze zdjęciami i upamiętnienia swoich najstarszych członków rodziny dzięki warsztatom. Prace stworzone przez uczestników wydarzenia zostaną pokazane na wystawie w wirtualnej galerii Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, która została utworzona w czerwcu 2020 roku jako odpowiedź na możliwość wystawiania prac młodych i zdolnych twórców w czasach izolacji społecznej wywołanej globalną pandemią wirusa SARS- Cov-2.

  Obowiązuje rezerwacja miejsc. Zgłoszenia są przyjmowane do 14.10.2022 pod adresem e-mail: fundacja@rzeszowska.org.pl. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

  16:00 – 18:00

  Jagiellońska 24 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wernisaż wystawy z oprowadzaniem po Willi Januszów

  Wydarzenie będzie okazją do spotkania się z historią willi i zobaczenia jej z perspektywy dziejowej. Na wystawie zostaną zaprezentowane archiwalne fotografie ukazujące willę i jej otoczenie podczas budowy oraz w okresie zamieszkiwania jej przez Fryderyka Janusza – syna Edwarda i Leopoldyny. W czasie wernisażu nastąpi także uroczyste odsłonięcie tablicy przy udziale gościa specjalnego jakim jest Elżbieta Kaliszewska – prawnuczka Edwarda i Leopoldyny oraz autorka publikacji „Czas w kadrze zatrzymany – Edward Janusz i jego fotografie”. Za jej sprawą uczestnicy przeniosą się w czasie do lat kiedy willę zamieszkiwali jej przodkowie. Uczestnicy poznają pierwotne przeznaczenie pomieszczeń, ich wygląd i rodzinne historie odgrywające się w murach willi. Spacer po kamienicy będzie jedyną okazją do zajrzenia w na co dzień niedostępne zakamarki budynku. Dla uczestników przewidziane są okolicznościowe upominki.

  18:00 – 22:00

  Retro Mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej z imprezą muzyczną

  Zachwycający pokaz wizualny tworzony na żywo z wykorzystaniem  archiwalnych zdjęć rodziny Januszów przez Jakuba Ziajora i przy oprawie muzycznej w wykonaniu Daniela Malchara.

  ATRAKCJE DODATKOWE:

  13:00 -22:00

  • RIK Caffe
  • Polaroid – retro sesje foto

  „Rekonesans po Jagiellońskiej 24” jest organizowany w ramach projektu „Willa Januszów” realizowanego przez Fundację Rzeszowską wg koncepcji kuratorki artystycznej Joanny Jęczalik. Koordynator projektu: Ilona Dusza Rzeszowska. Partnerzy projektu: Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach konkursu „Działania w zakresie ochrony zabytków, opieki nad zabytkami oraz promocji lokalnego zasobu zabytkowego” 2022 prowadzonego przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy są dostępne na stronie

  www. rzeszowska.org.pl, www.facebook.com/fundacjarzeszowska/

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com