niedziela, 4 czerwca, 2023
+

  Projekt „W obronie Chrześcijan” trafił do Sejmu RP

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj złożono w Sejmie projekt ustawy „W obronie chrześcijan” przygotowany przez Solidarną Polskę. Wymaganą liczbę podpisów, czyli 100 tysięcy zebrano już w 5 tygodni, a do końca terminu określonego w przepisach zebrano ich aż 380 tysięcy.

  Celem obywatelskiego projektu jest wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym, aby karane było m.in. publiczne lżenie i wyszydzanie Kościoła lub związku wyznaniowego. Jego autorzy chcą także zapewnić swobodne wyrażanie przekonań religijnych bez obawy poniesienia za to konsekwencji. Proponują również usunięcie tych zapisów, które utrudniają ściganie osób niszczących kościoły lub symbole religijne.

  Po złożeniu podpisów w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa Solidarnej Polski. Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro zaznaczył, że w żadnej kategorii przestępstw nie nastąpił tak drastyczny wzrost, jak wobec osób, które wyznają swoją wiarę. Obserwuje się wzrost takich przestępstw o ok. 1400%. Podał konkretne liczby. W latach 2008-2015 prowadzono 163 postępowania karne. Z kolei w ostatnich sześciu latach prokuratura wszczęła 2 tys. 400 postępowań.

  My nie możemy milczeć, ale mamy obowiązek jako osoby działające publicznie wystąpić w obronie tych, którzy w sposób swobodny i wolny, jak mówi polska konstytucja, mogą manifestować swoją wiarę

  – powiedział minister sprawiedliwości.

  Natomiast wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł wyraźnie zaznaczył, że projekt ustawy został złożony dla ochrony tych, którzy są najbardziej w dzisiejszych czasach dyskryminowani czyli chrześcijan. Powstał w imię wolności chrześcijan. Na konferencji prasowej również zabrał głos:

  Prawo do wolności religijnej jest ważne, jak prawo do demonstrowania czy prawo do wolności wypowiedzi. To jest projekt proobywatelski, prowolnościowy, wyrównujący szanse.

  Wiceminister Marcin Warchoł jednocześnie podziękował środowiskom oraz mediom broniącym wartości chrześcijańskie za włączenie się w akcję promocji i zbierania podpisów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com