środa, 17 lipca, 2024
+

  Do kolebki światowego przemysłu naftowego zawitała delegacja z Królestwa Arabii Saudyjskiej

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W poniedziałek, 3 października do podrzeszowskiej Jasionki przybyli przedstawiciele Królestwa Arabii Saudyjskiej, aby spotkać się z parlamentarzystami, przedsiębiorcami oraz regionalnymi władzami.

  W spotkaniu uczestniczył Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej, Saad Saleh Alsaleh. Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

  Uczestnikami spotkania po stronie polskiej byli: wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, Dariusz Urbanik, zastępca prezydenta Rzeszowa oraz grupa parlamentarzystów z Polsko-Saudyjskiej Grupy Parlamentarnej na czele z przewodniczącą Ewą Kołodziej oraz wiceprzewodniczącymi: Joanną Frydrych, Zbigniewem Chmielowcem oraz Markiem Rząsą.

  Kilkuosobowej delegacji z Saudyjsko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy Radzie Konsultacyjnej przewodniczył Hazza Bakr Al-Qahtani, przewodniczący grupy.

  Nie mogło zabraknąć przedstawicieli podkarpackich przedsiębiorców oraz czołowych klastrów. Wśród członków polskiej delegacji znalazł się także Mariusz Bednarz – Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

  Marszałek Władysław Ortyl, witając gości, omówił wiodące dziedziny podkarpackiej gospodarki, a mianowicie inteligentne specjalizacje, do których zalicza się: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, jakość życia oraz informacja i telekomunikacja. Promując Podkarpacie, powiedział:

  Jesteśmy województwem, które dynamiczne rozwija się w obszarze przemysłu, wprowadzamy wiele innowacji, mamy wiele startupów, ale również ważny jest dla nas obszar społeczny, któremu także poświęcamy wiele uwagi.

  Następnie przewodniczący saudyjskiej grupy, Hazza Bakr Al-Qahtani podkreślił, że cieszy go możliwość odwiedzenia Podkarpacia, gdyż Arabii Saudyjskiej bardzo zależy na rozwijaniu współpracy z Polską i polskimi regionami:

  Cieszymy się, że możemy być tutaj, w Polsce, żeby wzmacniać nasze relacje na wielu płaszczyznach, zarówno w sferze politycznej, jak i handlowej – mówił przewodniczący saudyjskiej grupy.

  Szef saudyjskiej delegacji przypomiał, że jego kraj znajduje się w grupie państw G20 i jest wiodącym producentem ropy naftowej na świecie, ale jak dodał, Arabia Saudyjska dywersyfikuje swój przemysł zgodnie ze strategią 2030, która przewiduje między innymi rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii, farmaceutyków czy biotechnologii. Dodał również, że jego kraj działa intensywnie na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie i wspiera ukraińskich uchodźców.

  Ambasador Arabii Saudyjskiej, Saad Saleh Alsaleh, który towarzyszył delegacji powiedział, że jest to jego druga wizyta na Podkarpaciu. Następnie podziękował lokalnym władzom oraz polskiemu rządowi za wysiłki czynione rzecz Ukrainy i ukraińskich uchodźców. Jednocześnie podkreślił, że oba kraje mogą wspólnie prowadzić wiele projektów na rzecz uchodźców. Ponadto podkreślił jak wiele możliwości współpracy istnieje pomiędzy obydwoma krajami oraz regionami.

  O możliwościach regionu, jego centralnym położeniu w Europie i znaczeniu dobrych kadr, którymi może pochwalić się Podkarpacie powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki:

  Ten potencjał kadrowy jest doceniany przez inwestorów, pojawiają się u nas przedstawiciele znaczących marek, widząc możliwości dobrego wykorzystania potencjału ludzkiego, jak i dobrego połączenia komunikacyjnego.

  Delegacja z Arabii Saudyjskiej odwiedziła jedną z firm działających w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, a także zobaczyła Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

  Podczas dwudniowej wizyty goście odwiedzą Rzeszów, Krosno i Bóbrkę.

  Chociaż ropa naftowa kojarzy się dzisiaj głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Arabią Saudyjską, mało kto wie, że pierwsza kopalnia tego surowca powstała na ziemiach polskich.

  Ignacy Łukasiewicz – Wizjoner, filantrop, odkrywca

  Wszystko zaczęło się od jednego człowieka – Ignacego Łukasiewicza, który w 1852 r. po uzyskaniu tytułu magistra farmacji wrócił do Lwowa, gdzie w aptece Mikolascha razem z Janem Zeh pracowali nad destylacją ropy naftowej. I chociaż Mikolasch wycofał się z badań w 1853 roku obaj asystenci otrzymali naftę poprzez frakcjonowaną destylację. Łukasiewicz, szukając zastosowania dla nafty przekonstruował lampę oliwną tak, by działała przy użyciu nafty. Data 31 lipca 1853 r. to symboliczna data narodzin przemysłu naftowego.

  W 1854 roku Łukasiewicz przeprowadził się do Gorlic, na tereny „roponośne”. Pracował w aptece, równocześnie zakładając spółki i pierwszą na świecie, zlokalizowaną w Bóbrce, kopalnię ropy naftowej. Kolejne lata to otwarcie rafinerii, przeprowadzka do Jasła, a w końcu do Chorkówki, gdzie założył nowoczesną rafinerię. Współcześnie Bóbrka znana jest jako kolebka europejskiego szału naftowego XIX wieku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com