2,3 C
Rzeszów
środa, 7 grudnia, 2022
+

  „JAZZ DLA DUCHA” koncert poświęcony pamięci wielkich twórców muzyki jazzowej w WDK już 3 listopada

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ideą koncertu jest propagowanie szeroko pojętej muzyki improwizowanej, mającej swoje źródło w stylistyce jazzu, poprzez uczczenie pamięci o zmarłych (często przedwcześnie) muzykach – wirtuozach. W programie koncertu „Jazz dla ducha” usłyszeć będzie można utwory kompozytorów tj . Billy Strayhorn, Chick Corea, Charlie Parker oraz innych wielkich zagranicznych twórców muzyki jazzowej. Darmowe wejściówki będą dostępne po 23 października na portierni WDK w Rzeszowie. Z kolei sam koncert odbędzie się 3 listopada 2022 roku o godzinie 19:00 w Rzeszowskim WDK.

  Skład Zespołu:

  Gaba Janusz – wokal

  Michał Szkil – piano

  Patryk Dobosz – perkusja

  Jakub Kozłowski – kontrabas/gitara basowa

  Gaba Janusz (Gabriela Janusz – Zięba) – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, pedagog, nauczyciel emisji głosu. Absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie w klasie skrzypiec. Ukończyła studia na kierunku Wokalistyka Jazzowa w klasie Krystyny Stańko w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Przez 4 lata pełniła funkcje pedagoga na tejże uczelni. W latach 2013 – 2018 współpracowała z trójmiejskim Teatrem Wybrzeże, biorąc udział w spektaklu (g)DZIE-CI FACECI.

  Jest laureatką licznych konkursów i przeglądów muzycznych m.in. Europejskich Integracji Muzycznych 2013 (II Nagroda) oraz I Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, gdzie w 2011 roku otrzymała Złotą Różę Małego Księcia (I Nagroda). W 2014 roku Gaba Janusz z zespołem zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Twórców i Wykonawców PIOSENKARNIA i wystąpiła podczas Koncertu Laureatów w warszawskim Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, połączonym z ogólnopolską transmisją na antenie radiowej Trójki.

  Występowała na największych polskich festiwalach jazzowych (m.in. Jazz Jantar, Ladies’ Jazz Festival, Festiwal Przyjemności Muzycznych w Ostrzycach). Za swoje osiągnięcia artystyczne została w 2013 roku uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawaną najwybitniejszym młodym polskim twórcom. Miała okazję występować razem z wybitnymi muzykami polskiej sceny jazzowej, takimi jak Maciej Sikała, Cezary Paciorek, Krystyna Stańko, Jerzy Małek czy Piotr Lemańczyk.

  Ma na swoim koncie wydaną w 2016 roku debiutancką płytę z muzyką autorską pt. „Chwile, które znasz”. W ramach stypendium „Kultura w sieci” zrealizowała projekt pt. „Zaśpiewam Wam wierszem”, który miał ma na celu skomponowanie muzyki do wybranych wierszy.

  W 2018 roku została zaproszona do nagrania płyty autorstwa Szymona Sutora „Jazz Septet & String Orchestra”. Album zdobył Fryderyka 2020 w kategorii fonograficzny debiut roku.

  W 2021 roku otrzymała Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach którego realizuje projekt pt. „Podkarpackie kolędy” na wokal, kwartet smyczkowy i fortepian.

  Jest inicjatorką Rzeszowskich Zaduszek Jazzowych, które odbywają się co roku na jesień w czasie Święta Wszystkich Zmarłych. Dzięki tej inicjatywie powstał koncert pt. „Jazz dla ducha”, który miał premierę podczas VII Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie.

  W swoim repertuarze artystycznym ma także projekt pt. „Folk Kolor”, który przedstawia różne odcienie muzyki ludowej. Projekt zadebiutował podczas II Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE „Wschód Sztuki”.

  Obecnie pracuje w rzeszowskim Teatrze Maska jako instruktor wokalny. W grudniu 2021 roku przeprowadziła warsztaty wokalne podczas „Podkarpackich Konfrontacji Teatralnych” w ramach Przestrzeni Sztuki w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com