wtorek, 26 września, 2023
+

  Będzie dofinansowanie do projektów związanych ze wzmocnieniem bezpieczeństwa na Podkarpaciu

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Województwo podkarpackie w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” otrzyma ponad 1 mln zł na dofinansowanie 11 projektów.

  O szczegółach dofinansowanie poinformowała wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 września 2022 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

  W ramach tegorocznego naboru do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wpłynęło 60 wniosków, w tym 52 projekty w związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa oraz 8 projektów dotyczących podniesienia świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

  Zespół, który został powołany przez wojewodę rekomendował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 12 projektów. Ostatecznie dofinansowanie otrzymuje 11 wniosków z naszego województwa. W skali całego kraju łącznie do dofinansowania wskazano 135 projektów na kwotę 12 mln zł. Z tej puli na Podkarpacie trafi prawie 1 mln 100 tys. zł.

  „Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” jest największym przedsięwzięciem profilaktycznym w naszym kraju w obszarze bezpieczeństwa. Jego głównym celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych. Projekty mają charakter interdyscyplinarny i opierają się na współpracy z organami administracji rządowej, samorządowej i organizacjami pozarządowymi. Na realizacje przedsięwzięcia w roku bieżącym zabezpieczono w budżecie państwa kwotę 12 mln zł w skali kraju.

  Wykaz projektów z Podkarpacia z dofinansowaniem:

  W ramach celu szczegółowego nr 1: „Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa” – 10 projektów:

  • Gmina Czarna (pow. łańcucki) – „Zwiększenie bezpieczeństwa w gminie Czarna poprzez budowę monitoringu i oświetlenia w obrębie Zespołu Szkół w Krzemienicy”;
  • Gmina Lesko – „Wykonanie monitoringu miejskiego w Lesku w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i turystów”;
  • Gmina Iwierzyce – „Monitoring w trosce o bezpieczeństwo”;
  • Gmina Miejska Jarosław – „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia”.
  • Gmina Jedlicze – „Bezpieczne przejścia dla pieszych w mieście Jedlicze”;
  • Gmina Grodzisko Dolne – „Poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg publicznych na terenie Gminy Grodzisko Dolne poprzez budowę przejścia dla pieszych przy szkole w Grodzisku Górnym”;
  • Gmina Hyżne – „Budowa przejścia dla pieszych w miejscowości Hyżne wraz z systemem monitoringu”.
  • Powiat Rzeszowski – „Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w obrębie szkół na terenie gminy Chmielnik”;
  • Powiat Dębicki – „Zwiększenie bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych na drodze powiatowej nr 1294R ul. 1 Maja w Dębicy oraz na skrzyżowaniu dróg powiatowych nr 1293R Chotowa-Borowa i nr 1290R Dębica-Straszęcin-Grabiny-Czarna w miejscowości Głowaczowa”;
  • Powiat Krośnieński – „Modernizacja przejść dla pieszych na terenie Powiatu Krośnieńskiego”;

  W ramach celu szczegółowy nr 2 „Podniesienie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania” – 1 projekt:

  • Powiat Niżański – „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap IV”.

  Jednym z beneficjentów programu jest Powiat Rzeszowski, który będzie realizował projekt dotyczący poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w gminie Chmielnik. Obecny na konferencji prasowej starosta rzeszowski, Józef Jodłowski powiedział:

  Jako samorząd powiatu rzeszowskiego uczestniczymy w programie „Razem bezpieczniej” już od 2018 roku. Pierwsze działania realizowaliśmy na terenie gminy Krasne, później gminy Świlcza, a w tej chwili inwestycja będzie realizowana na terenie gminy Chmielnik. Jest to bardzo ważne z tego względu na to, że powiat rzeszowski okalający miasto Rzeszów przejmuje bardzo szeroki zakres problemów komunikacyjnych i szczególnie w godzinach szczytu, ale także w miejscach newralgicznych, gdzie są szkoły, przedszkola, to niebezpieczeństwo na przejściach, skrzyżowaniach jest bardzo duże. Środki, które są dedykowane, po które sięgamy pozwalają na dostosowanie tych miejsc do wymogów bezpieczeństwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com