2 C
Rzeszów
środa, 7 grudnia, 2022
+

  Taneczny przemarsz ulicą 3 Maja w Rzeszowie z okazji obchodów patrona I LO w Rzeszowie

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę, 28 września mogliśmy się przenieść do czasów, kiedy na polskich dworach tańczono poloneza. To za sprawą obchodów patrona I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie.

  Pod pomnikiem patrona szkoły – ks. Stanisława Konarskiego reprezentacja I LO złożyła kwiaty.

  Obchody uświetnił polonez w wykonaniu uczniów liceum, który przeszedł ulicą 3 Maja. W tańcu brało udział kilkadziesiąt par. Można było podziwiać stroje z epoki – powłóczyste syknie, bufiaste rękawy, błyszczące materiały.

  I Liceum Ogólnokształcące to jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce. Ufundowana została 19 marca 1658 r. przez Zofię Pudencjannę z Ligęzów i jej szwagra księcia Jerzego Lubomirskiego. Erygowana została w dziesięć lat później przez papieża Klemensa IX. Szkoła w latach 1658-1784 funkcjonowała pod nazwą Collegium Ressoviense i prowadzona była przez zakon oo. Pijarów.

  W ciągu trzech wieków mury szkoły opuściło wielu wybitnych wychowanków m.in. Onufry Kopczyński – autor pierwszej gramatyki polskiej, Ignacy Łukasiewicz – prekursor przemysłu naftowego, św. biskup J. S. Pelczar, generał Władysław Sikorski, marszałek książę Hieronim Lubomirski.

  W szkole uczyło wielu wybitnych pedagogów, w tym: ks. Stanisław Konarski – najwybitniejszy reformator polskiej oświaty w XVIII w., Józef Herman Osiński – nestor fizyków polskich, Wilhelm Friedberg – późniejszy profesor uniwersytecki, Tadeusz Łopuszański – minister oświaty II RP i wielu innych.

  Stanisław Konarski, właściwie Hieronim Franciszek Konarski (imię Stanisław ks. Konarski przyjął dopiero w zakonie pijarskim) urodził się 30 września 1700 r. w Żarczycach Większych, zmarł 3 sierpnia 1773 r. w Warszawie – pisarz, publicysta, pedagog, reformator szkolnictwa, poeta i dramaturg, pijar. W swoim 4-tomowym traktacie politycznym „O skutecznym rad sposobie” (1760-1763) przedstawił błędy ustrojowe i dał zarys reformy państwowej. Głównie zajmował się rozważaniami etycznymi. Napisał „Mowę o kształtowaniu człowieka uczciwego i prawego obywatela”.

  Nauczycielem w Collegium Ressoviense został w 1736 r. W 1923 r. został patronem placówki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com