Otwarcie trzeciego już Ośrodka Kuratorskiego w Rzeszowie odbyło się w poniedziałek, 26 września 2022 r. Budynek ośrodka mieści się przy ul. Okulickiego 13a.
Działalność ośrodków kuratorskich służy poprawie zachowań nieletnich, motywacji do dalszego kształcenia oraz prawidłowemu rozwojowi osobowości poprzez profilaktyczny, opiekuńczo-wychowawczy oraz resocjalizacyjno-terapeutyczny charakter placówki.
Działania podejmowane w takich placówkach przez kuratorów rodzinnych, wolontariuszy, terapeutów czy psychologów, polegają na organizowaniu nieletnim czasu wolnego, nawiązywaniu współpracy z otoczeniem, prowadzeniu terapii i udzielaniu pomocy.

Warunki oddziaływania wychowawczego w ośrodku kuratorskim pozwalają nie tylko na intensywniejszą pracę z nieletnim niż w wypadku zwykłego nadzoru, lecz także na bardziej indywidualne podejście w traktowaniu wychowanka, w czym realizuje się bardzo ważna zasada podmiotowego traktowania nieletniego.
Na otwarcie nowego Ośrodka Kuratorskiego nr 5 przy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie przybyli m.in.: sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. praw człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości, Marcin Warchoł, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Małgorzata Dankowska, zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Jolanta Kaźmierczak, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Piotr Plich, prezesi oraz wiceprezesi Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie oraz Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości podkreślił rolę kuratorów, która jego zdaniem jest nie do przecenienia. Nazwał ich „łącznikami między prawem a człowiekiem”.
Przytoczył słowa Janusza Korczaka, lekarza, pedagoga i działacza społecznego:
Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.
Jednocześnie podkreślił, że to piękne hasło kuratorzy realizują każdego dnia w swojej pracy. Pokazują młodym ludziom, że można żyć zgodnie z prawem i być szczęśliwym.
Minister dodał, że ośrodki kuratorskie mają tę zaletę nad młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, że nie są odrywane od rodziny i nie są wywożone na drugi koniec Polski. Przebywają większość czasu na miejscu, w którym się wychowały, a po szkole mogą przyjść na cztery godziny i wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, terapeutycznych, wychowawczych, mając cały czas kontakt z rodziną.
Ponadto w całodobowych młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, które generują również ogromne koszty utrzymania, dziecko musi się przystosować do zakładu zamkniętego, co sprawia, że często nabywa złych przyzwyczajeń, ale też pobyt w takich placówkach może rodzić u dziecka traumę. Ośrodek kuratorski pozwala wielu złych rzeczy związanych z przebywaniem w ośrodku wychowawczym uniknąć.
Należy przypomnieć, że na Podkarpaciu funkcjonują już inne ośrodki kuratorskie przy Sądach Rejonowych, m.in. w Rzeszowie (dwa istniejące wcześniej, ten jest trzeci) oraz w Tarnobrzegu, Nowej Dębie, Nisku, Dębicy czy Ropczycach.
W planach jest jeszcze otwarcie takich ośrodków w Mielcu, Nisku i Stalowa Wola, a później w pozostałych miastach powiatowych Podkarpacia, w których takich ośrodków jeszcze nie ma.