piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Terytorialsi brali udział w szkoleniu pod kryptonimem „PERUN 2022”

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ostatni piątek 23 września żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „PERUN 2022” na terenie rafinerii w Jedliczu.

  W ramach ćwiczeń obronnych pk. „Perun 2022”, przed budynkiem rafinerii Orlen Południe w Jedliczu, odbył się pozorowany atak terrorystyczny. Ćwiczenie zostało przygotowane zgodnie z zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego. Ustawa o obronie ojczyzny nakłada obowiązki ustawowe związane z zapewnieniem działań o charakterze proobronnościowym w województwie. Jednym z nich jest organizowanie szkoleń i ćwiczeń, które mają zapewnić sprawną koordynację pomiędzy jednostkami administracji państwowej, zarówno rządowej jak i samorządowej oraz służbami: policją, strażą pożarną i wojskiem.

  Jeden z epizodów zakładał atak terrorystyczny na obiekt infrastruktury krytycznej. Miejscem, w którym zaplanowano ćwiczenie, był budynek rafinerii Orlen Południe w Jedliczu. W ćwiczeniu założono, że budynek rafinerii został zaatakowany przez terrorystów. Uzbrojona grupa napastników przedostała się na teren zakładu i obezwładniła służbę ochrony. Na miejsce wezwana została policja i pozostałe służby. Policyjni negocjatorzy nawiązali kontakt z terrorystami, którzy przedstawili swoje żądania. Grozili atakiem na infrastrukturę, gdyby nie zostało to spełnione. Na miejsce skierowani zostali również żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Gdy długotrwałe negocjacje zakończyły się niepowodzeniem, do działań przystąpili policyjni kontrterroryści. Błyskawiczny szturm zakończył się zatrzymaniem napastników i uwolnieniem zakładników. Osobom rannym udzielono pomocy medycznej.

  Drugi z epizodów dotyczył ataku o charakterze bioterrorystycznym. Przeprowadzono je w instytucie zootechniki w Odrzechowej.

  W ćwiczeniu obronnym pk. „PERUN 2022” wzięło udział ponad 550 osób – w tym żołnierze 3. PBOT, policjanci, ratownicy medyczni i strażacy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com