czwartek, 28 września, 2023
+

  Zintegrowane szkolenie terytorialsów na południu województwa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez dwa tygodnie
  doskonalili umiejętności bojowe, odbywali treningi strzeleckie, prowadzili działania taktyczne, saperskie, poznawali techniki linowe oraz szkolili się na wodzie. Szkolenie zintegrowane prowadzone było w stałym rejonie odpowiedzialności 35. Batalionu Lekkiej Piechoty, na terenie powiatów bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego oraz brzozowskiego.

  Żołnierze sanockiego batalionu oraz kompania saperów mieli okazje, m.in. ćwiczyć nad zaporą wodną w Sieniawie niedaleko Rymanowa, gdzie zapoznawali się z technikami linowymi. Zajęcia tego typu są przykładem rozwijania kompetencji tzw. „podwójnego zastosowania”, czyli przydatnych zarówno w czasie wojny, jak i w sytuacjach klęsk czy katastrof.

  Umiejętności swoje doskonalili także saperzy z kompanii saperów. W ośrodku inżynieryjno-saperskim Sitawina w Nowej Dębie pokonywali tor napalmowy jako element zajęć taktycznych z pokonywania strefy niebezpiecznej podczas ataku środkami zapalnymi oraz realizowali zadania ze sporządzania zapalnika lontowego z wysadzeniem materiału wybuchowego.

  Zgrupowanie poligonowe pozwoliło mi usystematyzować posiadaną wiedzę, ale też opanować nowe umiejętności. To szkolenie wzmocniło cechy psychofizyczne naszych żołnierzy, a poprzez działanie w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych przygotowało ich do realizacji ekstremalnych zadań.

  plut. Marcin Mroczkowski, instruktor wspinaczki
  fot. 3PBOT/DWOT

  Tego typu ćwiczenia w ramach szkolenia zintegrowanego są fundamentem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Siłą i atutem żołnierzy OT jest doskonała znajomość terenu, z którego pochodzą i który znają często od dziecka. Przy realizacji zadań w czasie zagrożenia zewnętrznego, to właśnie ten element może dać siłom własnym przewagę nad przeciwnikiem.

  To intensywne 14-dniowe szkolenie zintegrowane, trwające od wczesnych godzin porannych, często również w nocy, bez względu na panujące warunki atmosferyczne wymaga od żołnierzy dobrej kondycji fizycznej oraz odpowiedniego przygotowania. Szkolenia zintegrowane organizowane na poligonach poza, podstawowymi, wyrównawczymi i rotacyjnymi, są jedną z form podnoszenia umiejętności bojowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Udział w poligonie, minimum raz w roku jest obowiązkiem każdego żołnierza WOT.

  płk Michał Małyska, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT

  Jeśli chcesz służyć w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zgłoś się do Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktuj się z żołnierzem -rekruterem. Kontakt do rekruterów znajduje się pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ .Kolejne szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3. PBOT rozpocznie się już 1 października br.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com