4,5 C
Rzeszów
piątek, 9 grudnia, 2022
+

  Ćwiczenia obronne Perun 2022 na Podkarpaciu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przez dwa dni 22-23 września w naszym województwie odbywały się ćwiczenia PERUN 2022. Był to pokaz działań administracji publicznej i służb mundurowych w przypadku naruszenia systemu ochrony i bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej.

  Ćwiczenie zostało przygotowane zgodnie z zarządzeniem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, która mówiła o szczegółach przedsięwzięcia podczas briefingu prasowego przed budynkiem rafinerii Orlen Południe w Jedliczu, gdzie został rozegrany epizod praktyczny.

  Wojewoda, zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny ma konkretnie nałożone obowiązki ustawowe związane z zapewnieniem działań o charakterze proobronnościowym w województwie. Jednym z wymiarów tych działań jest prowadzenie szkoleń oraz ćwiczeń i właśnie dzisiaj w naszym województwie takie ćwiczenie się odbywa. Celem jest zapewnienie sprawne koordynacji pomiędzy jednostkami administracji państwowej – rządowej i samorządowej, także żołnierzami, policją. Ćwiczenie odbywa się przy wsparciu Związku Strzeleckiego Strzelec. W sumie uczestniczy w nim około 550 osób

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki
  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Po briefingu prasowym dziennikarze mieli okazję obserwować jeden z epizodów praktycznych – pokaz działania administracji publicznej, służb i Policji wspieranej przez pododdział Wojsk Obrony Terytorialnej w przypadku naruszenia systemu ochrony
  i bezpieczeństwa obiektów Rafinerii Orlen Południe – Zakład Jedlicze.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Drugi epizod dotyczył działań administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem służb weterynaryjnych i sanitarnych w sytuacji działań o charakterze bioterrorystycznym na obiekcie Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa w miejscowości Rudawka Rymanowska.

  W ćwiczeniu wzięli udział przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, administracji samorządowej z pięciu powiatów (krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, przemyskiego), rządowej administracji zespolonej, 3 PBOT, ZS Strzelec, Rafinerii Orlen Południe – Zakład Jedlicze oraz Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Państwowego Instytut Badawczy Odrzechowa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com