wtorek, 27 lutego, 2024
+

  W Muzeum Etnograficznym mogliśmy podziwiać wczoraj najpiękniejsze fotografie Anity Andrzejewskiej

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj wieczorem, o 18:30 odbył się wernisaż najlepszych prac Anity Andrzejewskiej razem ze spotkaniem z samą autorką zdjęć. Wystawa odbyła się pod hasłem „Outside in”. Zdjęcia artystki były wykonywane podczas podróży do czterech kontynentów na świecie – Europy, Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki. „Zaczynamy od widoku z okna, który symbolicznie łączy wewnętrzne z zewnętrznym, a potem wędrujemy przez otwarte przestrzenie, napotykając motywy mówiące o przemijaniu, śmierci, wolności, obecności, nieobecności i tajemnicy. Od jednego do drugiego zdjęcia prowadzi jakiś szczegół czy motyw, w podobny sposób, jak działa pamięć lub sny.”

  Anita Andrzejewska jest absolwentką grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studia (w latach 1989–1994) ukończyła z wyróżnieniem. W 1995 roku została stypendystką Miasta Krakowa w dziedzinie twórczości fotograficznej, w 2002 roku została stypendystką Ministerstwa Kultury.

  Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest autorką i współautorką wielu wystaw fotograficznych, indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Japonii, USA, Turcji, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Grecji, Słowacji.

  Szczególne miejsce w twórczości Anity Andrzejewskiej zajmuje analogowa fotografia czarno-biała. Jest prowadzącą i uczestniczką wielu projektów, warsztatów, spotkań, sympozjów fotograficznych i ilustratorskich. Uczestniczyła m.in. (w latach 1996–1997) w międzynarodowych warsztatach światłodruku w Lipsku w Niemczech. W 2006 roku brała udział w warsztatach, w rezydencji fotograficznej Pour l’Instant w Niort we Francji. Od 2006 roku prowadzi kurs fotografii na Politechnice Krakowskiej.

  Brała udział w projektach artystyczno-społecznych łączących Europę i Azję. Prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, kilkakrotnie odwiedziła Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazdzie. Jest laureatką wielu nagród, m.in. w konkursie na projekt fotograficzny dla amerykańskiego Santa Fe Center for Visual.

  W 1996 roku Anitę Andrzejewską przyjęto w poczet członków Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, w tym samym czasie została członkinią stowarzyszenia twórczego „Grupa 13”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com