środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w Rzeszowie

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma wręczył w Rzeszowie Krzyże Wolności i Solidarności, przyznane przez Prezydenta RP dawnym działaczom opozycji. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

  Uroczystość odbyła się w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym przy Klasztorze OO. Bernardynów w Rzeszowie. Odznaczenia odebrali działacze podziemnych struktur NSZZ „Solidarność”, NSZZ RI „Solidarność”, Solidarności Walczącej, KPN oraz OKOR.

  Odznaczonym pogratulowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Zaznaczyła, że  pamięć  o działaniach na rzecz suwerenności i wolności powinna trwać i być przekazywane kolejnym pokoleniom, gdyż świadectwa wyróżnionych dzisiaj osób mają ogromną wartość edukacyjną.

  – „W imieniu rządu RP chcę pogratulować wszystkim, którzy dzisiaj zostali uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności. Potrzeba, aby Państwo – tym bagażem doświadczeń Polski zniewolonej  – umieli młodym ludziom, biorącym odpowiedzialność za Ojczyznę, dość jasno przekazać, że trzeba zmagać się o wolność Ojczyzny zawsze, że zagrożenia są realne. To doświadczenie ludzi, którzy wiedzieli, czym wolność jest, czym jest prawo do samostanowienia, do decydowania o losie swoim, do zabiegania o przyszłość swojej rodziny  może być pewnego rodzaju drogowskazem.”

  Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com