środa, 21 lutego, 2024
+

  Bieszczady zapraszają do odbudowanej „Chatki Puchatka”

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na początek jesieni miłośnicy Bieszczadów i górskich wędrówek, będą mogli odpocząć w nowej „Chatce Puchatka”.

  W piątek, 23 września 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego schroniska na Połoninie Wetlińskiej, którego powstanie było możliwe między innymi dzięki Funduszom Europejskim. Gruntowna modernizacja Chatki jest częścią dużego projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”.

  W efekcie tego działania uporządkowano ścieżki turystyczne i zmodernizowano wspomnianą „Chatkę Puchatka”. Schronisko nie tylko wypiękniało, ale utworzono w nim również stanowisko dla Straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

  Tradycyjną wstęgę przecięli: poseł na Sejm RP, Marek Kuchciński, poseł PE, Bogdan Rzońca, marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Ryszard Prędki, a poświęcenia obiektu dokonał ks. Piotr Bartnik, duszpasterz środowisk turystycznych, członek rady Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

  Ponadto w tym wydarzeniu wzięli udział: poseł na Sejm RP, Piotr Uruski, wiceprezes banku Pekao SA, Jerzy Kwieciński, radny województwa Dariusz Sobieraj, Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego w Jasionce, Robert Choma, wiceprezes PGNiG Termika, Józef Szymbara z PPTK Oddział w Rzeszowie, Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO UMWP oraz gospodarze spotkania: wspomniany już Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego zastępca Przemysław Wasiak.

  Bywałem tu wielokrotnie i stałych bywalców nie trzeba przekonywać jak to miejsce jest ważne. Nie wiem czy uda mi się tutaj zaprosić choć część parlamentu europejskiego, ale spróbuję… Przynajmniej tę część odpowiedzialną za turystykę. Warto to miejsce pokazywać i chwalić się nim.

  – powiedział europoseł Bogdan Rzońca podczas otwarcia nowego schroniska.

  Schronisko na Połoninie Wetlińskiej od lat cieszyło się ogromną popularnością, ale borykało z ogromnymi problemami. Zły stan techniczny, brak toalet i zaplecza sanitarnego oraz niewielka powierzchnia udostępniona dla turystów na odpoczynek powodowały, że miejsce to stawało się zaniedbane. Co więcej, sprzyjało w utrzymywaniu złych zachowań turystów, którzy dewastowali okoliczną roślinność. 

  To wszystko skłoniło do działania Bieszczadzki Park Narodowy, który rozpoczął z sukcesem starania o Fundusze Europejskie w celach: uporządkowania otoczenia legendarnej chatki na szczycie Połoniny oraz stworzenia turystom o wiele bardziej funkcjonalnego miejsca do odpoczynku. Realizacja projektu nie była łatwa. Opracowanie dokumentacji, wyłonienie wykonawców i same prace trwały kilka lat, ale efekt końcowy jest imponujący i jak podkreślają autorzy i wykonawcy projektu, pomimo zmian udało się zachować dawny klimat tego miejsca.

  Obiekt w dalszym ciągu pełnić będzie funkcję całodobowego schronu. Koncentracja osób odpoczywających w obiekcie, zagospodarowanie i rekultywacja jego sąsiedztwa oraz uregulowanie kwestii ścieków przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej otoczenia przyrodniczego. Funkcja edukacji przyrodniczo-turystycznej będzie realizowana przez odpowiednie tablice edukacyjne oraz rozpowszechnianie wydawnictw BdPN. Dodatkowo w obiekcie znajdować się będzie miejsce dla straży parku, której przedstawiciele będą dbać o przestrzeganie zasad poruszania się po wyznaczonych szlakach. Budynek jest przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  Wartość całego projektu to ponad 4,2 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło ponad 2,3 mln zł.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com