wtorek, 26 września, 2023
+

  Edukacyjna Odyseja śladami polskich bohaterów

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W niedzielę 18 września br. 35 uczniów policyjnych klas mundurowych z 12 zespołów z całego kraju wraz z opiekunami oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz Gabinetu Komendanta Głównego Policji ruszyli w wyprawę śladami Władysława Andersa, Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego.

  Fot. Policja Podkarpacka

  W podróży po Europie uczestniczyli laureaci VI. edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Komendą Główną Policji. Jego celem jest zainteresowanie młodzieży chlubną historią Policji Państwowej II Rzeczpospolitej, tuż po jej utworzeniu, a także jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

  Uczestnicy, którzy zgłosili się do konkursu w 2-3 osobowych zespołach pracowali pod kierunkiem nauczyciela-opiekuna. Ich zadaniem było odnalezienie postaci policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej / Policji Województwa Śląskiego w okresie XX-lecia międzywojennego lub II wojny światowej, a swoją służbą przyczynił się do budowania polskiej państwowości oraz mógł stanowić przykład etosu służby policjanta. 

  Autorzy najlepszych prac VI edycji konkursu, to reprezentanci reprezentanci klas szkół policyjnych z całego kraju, wśród nich także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Tyczynie: Łukasz Mazur, Dawid Baran, Mateusz Marks oraz ich opiekun Małgorzata Sochacka. W swojej pracy konkursowej upamiętnili postać Stanisława Karkuta, przedwojennego funkcjonariusz Policji Państwowej.

  Program tej wyprawy był bardzo ciekawy. Rozpoczęto ją zwiedzania Drezna – stolicy Saksonii zwanej niegdyś unią personalną z Rzeczpospolitą poprzez dynastię Wettynów, stamtąd tego dnia udano się do Norymbergi, gdzie 15 września 1935 r. ustanowiono w III Rzeszy najbardziej nieucywilizowane i nieludzkie prawo określające przynależność rasową i pozbawiające praw ludność żydowską. Po II Wojnie Światowej sądzono tam hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, generałów i ministrów.

  Kolejnym miejscem na mapie wyjazdu było miejsce tragicznych doświadczeń Polaków w trakcie hitlerowskiej okupacji – pierwszy w Europie obóz koncentracyjny KL Dachau, gdzie więziono naukowców i profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz duchownych kościołów chrześcijańskich, ten dzień z uwagi na charakter miejsca na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.

  Następnie delegacja udała się do Florencji, gdzie zwiedzono Kościół św. Krzyża z nagrobkami sławnych Florentyńczyków, Plac Ratuszowy, malowniczy Most Złotników, Katedrę Santa Maria del Fiore przykrytą wspaniałą kopułą zaprojektowaną przez Brunelleschiego. W kolejnym dniu osiągnięty został główny cel wyjazdu – Monte Cassino, gdzie wizytę rozpoczęto oddaniem hołdu polskim żołnierzom dowodzonym przez Generała Andersa. Odmówiono tam modlitwę, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przez delegację funkcjonariuszy oraz uczniów policyjnych klas mundurowych. 

  Asyż był kolejnym punktem zwiedzania – miasto św. Franciszka, w którym uczestnicy delegacji zwiedzili Bazylikę św. Franciszka, w tym kościół dolny z grobowcem świętego oraz górny z pięknymi freskami Giotta. Następnie odbył się krótki spacer po średniowiecznych, pełnych uroku uliczkach miasta. I stamtąd uczestnicy wyprawy dotarli do Loreto, gdzie na cmentarzu u stóp bazyliki loretańskiej spoczywa 1081 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego poległych na froncie adriatyckim, w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro. Wizytę w tym miejscu również rozpoczęto od złożenia wińca i zapalenia zniczy naszym bohaterom. Następnie zwiedzono bazylikę – Sanktuarium Loreto jedną z najpiękniejszych i największych sanktuariów maryjnych we Włoszech.

  Kolejne miasto edukacyjnego tripu to Bolonia, to tutaj w kwietniu 1945 r. odbyła się Bitwa o Bolonię, ostatnia i trudna potyczka na szlaku bojowym Armii Generała Andersa. W tym szczególnym miejscu również oddano hołd i złożono kwiaty w imieniu kierownictwa Polskiej Policji.

  Ostatnim punktem delegacji zmierzającej w kierunku naszej kochanej Ojczyzny było Chioggi, zwane „małą Wenecją”.

  Fot. Policja Podkarpacka

  Tegoroczny wyjazd realizowany był po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Niestety, z uwagi na obecną sytuację za naszą wschodnią granicą, wyjazd w kierunku policyjnych miejsc pamięci na wschodzie nie był możliwy do zrealizowania.

  Nagroda w konkursie jest okazją do przypomnienia heroicznej odysei polskich żołnierzy Armii Andersa i ich zwycięstwa, które dla całego świata stało się przykładem niezłomności. ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com