10,6 C
Rzeszów
sobota, 1 października, 2022
+

  Powstała Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie swoją działalność zainaugurowała Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości. Będzie ona wspierać cyfrową transformację przedsiębiorstw z Podkarpacia.

  Wydarzenie odbyło się w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie 21 września 2022 r. W spotkaniu były obecne m.in.: wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Ewa Draus oraz członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, Robert Kłosowski.

  Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przybliżyła możliwości finansowania działań Podkarpackiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości z Funduszy Europejskich, wyjaśniając:

  Budżet przewidziany w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na rozwój przedsiębiorczości to 500 mln euro. Z tej puli Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości będzie mogła skorzystać między innymi na wsparcia MŚP z Polski Wschodniej w obszarach automatyzacji, robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

  Zapewniła, że Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) umożliwią dofinansowanie rozwoju cyfryzacji w Polsce. W tym obszarze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) planuje skierować wsparcie zarówno do przedsiębiorców, którzy zajmują się tworzeniem rozwiązań cyfrowych, jak i tych, którzy zastosują je w swojej działalności gospodarczej.

  Podkarpacka Rada skupi autorytety regionalne, ludzi ze świata biznesu oraz nauki z ogromnym doświadczeniem. W radzie zasiądą między innymi przedstawiciele takich firm jak ProtoLab, HugeTech, Siarkopol czy TechUp.

  Rolą Regionalnej Rady będzie inicjowanie działań wspierających transformację cyfrową firm, podpowiadanie technologicznych trendów i wychwytywanie potrzeb przedsiębiorców na terenie Podkarpacia. Zajmie się także tematyką dostępności, szczególnie w zakresie tworzenia warunków pracy i zatrudnienia w przemyśle dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

  O wyzwaniach i szansach, jakie stwarza powołanie forum w naszym regionie, mówiła wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart:

  Te wyzwania to także ogromna szansa dla naszego regionu, a doświadczenie intensywnego rozwoju w różnych zakresach stało się jasnym potwierdzeniem, że bliska współpraca, wyznaczenie wspólnych celów dla wszystkich przynosi konkretne, wymierne efekty, dlatego zakładamy, że funkcjonowanie Rady Przemysłu Przedsiębiorczości da także duży impuls rozwojowy dla naszego regionu, właśnie dzięki tej bliskiej współpracy różnych środowisk i osób.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -