11,3 C
Rzeszów
sobota, 1 października, 2022
+

  Na Zamku w Krasiczynie rozpoczęło się „Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu”

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wydarzenie odbywa się w dniach 19-23 września 2022 r. pod patronatem honorowym Pani Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.

  Forum, które rozpoczęło się w w malowniczym Zamku w Krasiczynie, perle polskiego renesansu, jest ogólnoeuropejskim zjazdem młodych liderów, którego organizatorem jest Instytut Myśli Schumana. Młodzież, która przyjechała do Krasiczyna z różnych państw europejskich uzyska wyjątkową możliwość rozwoju osobistego, zawarcia nowych znajomości oraz pożytecznego spędzenia czasu w międzynarodowym klimacie młodych i ambitnych osób. Celem tej inicjatywy jest formowanie nowych liderów, pomaganie im w dążeniu do celów, z jednoczesnym zachowaniem zasad, którymi kierował się Robert Schuman.

  Poruszane podczas konferencji tematy dotyczyły obszaru kultury, edukacji, nauki, gospodarki, bezpieczeństwa oraz rozwoju osobistego. W trakcie spotkania została podpisana deklaracja Integracji Trójmorskiej.

  Dyskusja, w której wzięła udział wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, dotyczyła możliwości rozwoju współpracy między krajami i regionami, wyzwań dla modelu rozwoju Trójmorza w kontekście wspólnych losów, historii i tradycji chrześcijańskiej.

  W trakcie debaty wojewoda zauważyła, że państwa Trójmorza wciąż maja problemy z przekuciem teoretycznych założeń na realne projekty. Dodała jednak, że istnieją znaczące i bardzo ważne inicjatywy. Jedną z nich jest Carpatia. Mówiąc o tym dużym europejskim przedsięwzięciu, Ewa Leniart stwierdziła:

  Z jednego punktu widzenia jej realizacja przebiega bardzo szybko, z drugiego czujemy pewien niedosyt. Z perspektyw Podkarpacia wciąż brakuje nam realizacji tego szlaku w innych krajach.

  Zdaniem wojewody realizacja tak wielkich projektów jak Via Carpatia jest strategiczna dla budowania i pogłębiania wzajemnych relacji.

  Wskazała też na trudną historię obszaru Trójmorza, która miała wpływ na stagnację w zakresie kontaktów między państwami. Dodała:

  Na Podkarpaciu intensyfikacja współpracy międzysąsiedzkiej nastąpiła w ciągu ostatnich 15 lat. Wcześniej bagaż komunistycznych doświadczeń i zamknięcie we własnych granicach stanowiły pewne obciążenie.

  Ewa Leniart podkreśliła, że dużą szansą stało się otwarcie granic, wspólne sięganie po fundusze europejskie i realizacja projektów transgranicznych.

  Forum potrwa do piątku 23 września i zakończy się w Rzeszowie.

  Warto wspomnieć również o Robercie Szumanie, który jest patronem Instytutu Myśli Schumana – organizatora ogólnoeuropejskiego zjazdu młodych, aktywnych społecznie ludzi z krajów Trójmorza.

  Robert Schuman (1886-1963) to francuski polityk, mąż stanu, dwukrotny premier Francji, reformatorski minister finansów oraz minister spraw zagranicznych, będący jedną z kluczowych postaci w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich, uznawany za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO.

  19 czerwca 2021 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Schumana i odtąd przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Zdaniem Roberta Schumana państwo demokratyczne mogło trwale istnieć jedynie wówczas, gdy nie lekceważyło zasad chrześcijaństwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -