czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Pierwsza w Polsce Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej w Brzozowie wkrótce otwarta

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W najbliższy czwartek, 22 września o godzinie 13.00 w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie, Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. Ks. B. Markiewicza nastąpi uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce Poradni Prehabilitacji Onkologicznej. Jest to przełom w przygotowaniu pacjentów onkologicznych do leczenia.

    „Prehabilitacja stanowi nieodzowny element opieki nad pacjentem. Dzięki działaniom z tego obszaru nie tylko realizujemy najwyższe standardy ale realnie zwiększamy szanse na skuteczność przeprowadzanych zabiegów. Stworzenie, we współpracy z solidnym partnerem, Poradni to sukces, ale przede wszystkim bardzo ważny krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i zwiększenia efektywności leczenia” – mówi lek med. Sebastian Opaliński, specjalista radioterapii onkologicznej, Przewodniczący Zespołu Żywieniowego,  koordynator Poradni w szpitalu.

    Poradnia powstała dzięki wsparciu Władz Szpitala, wysiłkom Zespołu Żywieniowego, ze szczególnym udziałem lek. med. Sebastiana Opalińskiego oraz wsparciu firmy Olimp Laboratories.

    Uroczystość odbędzie się Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi Breast Cancer Unit  (BCU) w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie, Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. Ks. B. Markiewicza.

    Powstała w Brzozowie, Poradnia Prehabilitacji Onkologicznej jest pierwszą, która przygotowuje pacjentów onkologicznych do chemio i radioterapii.

    Podczas otwarcia wykład wygłosi prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz oraz dr n. o zdr. Konrad Klekot.

     Czym jest Prehabilitacja?

    Prehabilitacja to nowoczesne przygotowanie pacjenta do leczenia, operacji ale tak naprawdę do każdej terapii. Prehabilitacja obejmuje 4 filary: przygotowanie żywieniowe pacjenta, wdrożenie aktywności fizycznej, rezygnację z nałogów oraz wsparcie psychologiczne pacjenta (oraz rodziny jeżeli jest taka potrzeba). Jak pokazują publikacje, a także praktyka, tak przygotowany pacjent do czekającego go leczenia ma mniejsze ryzyko komplikacji, krócej przebywa w szpitalu, a co za tym idzie realnie przyspiesza proces leczenia i pozwala na szybszy powrót do zdrowia pacjenta.

    Leczenie onkologiczne wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu chorego, aby było skuteczne, tak ważne jest aby pacjent mógł nie przerywać go, a także aby stan organizmu umożliwiał kolejne etapy leczenia. Dlatego przygotowanie do leczenia, zbudowanie rezerw jest tak istotne, a także realnie wpływające na przebieg i powodzenie wdrożonej terapii.

    Prehabilitacja to standard stosowany na świecie od wielu lat. W Polsce zaś, od 2020 roku propaguje i upowszechnia ją prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, wybitny chirurg, współtwórca koncepcji powstania Poradni, wspierany działaniami edukacyjnymi firmy Olimp Laboratories.

     Jak to działa?

    W ramach działania Poradni Prehabilitacji Onkologicznej pacjent uzyska opiekę dietetyka, który oceni jego stan odżywienia, zaleci właściwą, zindywidualizowaną i optymalna dietę przed oraz w trakcie terapii. Następnie, po spotkaniu z fizjoterapeutą chory otrzyma zestaw ćwiczeń dostosowanych do możliwości, a także poradę psychologiczną jeżeli będzie takiej wymagał. Otrzyma również wysoko oceniany przez środowisko medyczne poradnik prehabilitacyjny Olimp Labs, stworzony pod nadzorem merytorycznym prof. Tomasza Banasiewicza. W poradniku pacjent znajdzie wszystkie informacje jak wykorzystać czas przed zabiegiem.

    NIE TRZEBA SKIEROWANIA!

    Takie podejście do przygotowania do leczenia to przełom w Polsce, jest to najbardziej nowatorskie i kompleksowe podejście do przygotowania chorego do leczenia, zgodnie ze standardami obowiązującymi na świecie.

    Pacjent objęty jest opieką już w momencie diagnozy, czas do rozpoczęcia leczenia jest wykorzystany aby dać choremu maksymalna rezerwę na czekający go trudny czas zmagań z chorobą. Jak pokazują badania, zarówno stan odżywienia pacjenta, wdrożona aktywność fizyczna, porzucenie nałogów, a także opieka psychologiczna realnie wpływają na poprawę wyników leczenia. Przekłada się to na korzyści nie tylko dla pacjenta, ale również dla szpitala, ponieważ mniej komplikacji, mniej powtórnych hospitalizacji, to mniejsze koszty dla placówki medycznej.

    Dotychczas, dzięki działaniom Pana Profesora Tomasza Banasiewicza  oraz firmy Olimp Laboratories, w Polsce powstało już 4 Poradnie Prehabilitacji, które skupiają się na przygotowaniu pacjenta do leczenia operacyjnego.

    Ochrona zdrowia pacjentów stale jest udoskonalana, poszukiwane są nowe rozwiązania, wdrażane nowe działania, mające poprawiać stan zdrowia pacjentów. Dostępne są bardzo nowoczesne terapie przeciwnowotworowe, których skuteczność jest coraz wyższa. Dlatego też ważne jest aby Pacjent był odpowiednio przygotowany do leczenia i miał siłę na walkę z chorobą.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com