środa, 28 lutego, 2024
+

  Promocja banknotu kolekcjonerskiego „Ochrona polskiej granicy wschodniej” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Banknot o nominale 20 zł został wyemitowany w uznaniu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego, strzegących polskich granic i polskiej niezależności.

  Fot. NBP
  Fot. NBP

  Na przedniej stronie banknotu zostały zaprezentowane sylwetki funkcjonariusza Straży Granicznej oraz żołnierza Wojska Polskiego, a także fragment mapy Polski. Strona odwrotna przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej według wizerunku znajdującego się na polskim słupie granicznym oraz śmigłowiec Policji na tle krajobrazu terenów położonych przy polskiej granicy wschodniej.

  Promocja banknotu kolekcjonerskiego ”Ochrona Polskiej Granicy Wschodniej” odbyła się 16 września 2022 r. w gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

  Spotkanie zostało zorganizowane przez Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum Okręgowe.

  W uroczystości uczestniczyli m.in. Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki oraz Jerzy Guniewski – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, który zaprezentował banknot kolekcjonerski „Ochrona Polskiej Granicy Wschodniej” wprowadzony do obiegu 19 lipca 2022 r. przez NBP.

  Fot. PUW w Rzeszowie

  Wojewoda Ewa Leniart w swojej wypowiedzi podkreśliła:

  – Nie sposób nie wyrażać wdzięczności polskim służbom, które stoją na straży granic Rzeczpospolitej. Szczególne miejsce zajmuje Straż Graniczna jako formacja wiodąca w tym zakresie, dlatego składam podziękowania na ręce Komendanta BiOSG i wszystkich obecnych przedstawicieli różnych innych formacji, którzy są świadomi tego, że podejmując decyzję o wstąpieniu do służby, muszą mierzyć się z wyzwaniami, które czasem przynosi historia.

  Fot. PUW w Rzeszowie

  W części konferencyjnej swoje wykłady wygłosili: dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Joanna Hałat, Rafał Kocoł i Dariusz Dziopak z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz dr Jerzy Majka ze Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

  Fot. PUW w Rzeszowie
  Fot. PUW w Rzeszowie

  Wydarzeniu towarzyszyła wystawa ”Na granicy wschodniej II RP” związana tematycznie z konferencją.

  Na koniec należy podkreślić, że emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych oraz banknotów kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com