W spotkaniu, które odbyło się 13 września uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy i Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.


Obecni byli również reprezentanci Kijowskiego Instytutu Politechnicznego im. Igora Sikorskiego, Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz Krajowego Centrum Kontroli i Testowania Obiektów Kosmicznych z Ukrainy.
Podczas warsztatów rozmawiano o pomysłach na projekty, które mógłby być realizowane w konsorcjach polsko-ukraińskich, tworzonych przez obecne instytucje. Wśród najciekawszych znalazły się propozycje dotyczące wspólnego opracowania radarowego mikrosatelity do detekcji Ziemi, wspólnego tworzenia map pogody kosmicznej czy też opracowania technologii adaptacyjnego szybkiego łącza radiowego dla cubesatów.
Zdaniem prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa omawiana współpraca w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych daje znaczące szanse na realizowanie w przyszłości wspólnych przedsięwzięć.




Warto przypomnieć, że warsztaty są rezultatem porozumienia zawartego w kwietniu 2022 r. określającego ramy do dalszego wzmacniania partnerskich relacji kosmicznych agencji Polski (POLSA) i Ukrainy (SSAU). Sygnatariuszami są również Politechnika Rzeszowska oraz Instytut Badawczy THETA ze Lwowa.