wtorek, 26 września, 2023
+

  W ramach Rzeszowskiego Tygodnia Mobilności odbędzie się konferencja w Urban Lab pod hasłem ‘Mix&Move. Przesiadaj się i jedź”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Urban Lab Rzeszów, 20 września 2022 roku odbędzie się konferencja pod nazwą „Mix & Move Przesiadaj się i jedź”, organizowana wspólnie przez Miasto Rzeszów oraz Asseco Data Sytems S.A. To wydarzenie dedykowane samorządom, którym zależy na promocji alternatywnych sposobów podróżowania, takich jak transport publiczny.

  Europejski Tydzień Mobilności, którego elementem jest edycja rzeszowska, to inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską w 2002. Jej celem jest promocja ekologicznych form podróżowania. Tradycyjnie odbywa się on w dniach 16-22 września, a wieńczy go ogólnoświatowa akcja znana jako „Dzień bez samochodu”, przypadająca na 22 września.

  Podczas Rzeszowskiego Tygodnia Mobilności prowadzonych jest wiele działań promocyjnych i edukacyjnych, zachęcających do korzystania ze środków transportu zbiorowego, roweru, czy poruszania się pieszo. Ma to na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających z dążenia do zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność czasu i pieniędzy, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, lepsza jakość środowiska naturalnego, w tym poprawa jakości powietrza, możliwość tworzenia przyjaznej przestrzeni miejskiej dostępnej dla wszystkich, w końcu zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

  Jednym z elementów Europejskiego Tygodnia Mobilności jest przygotowanie przez Rzeszów konferencji pn. „Mix&Move Przesiadaj się i jedź”, we współpracy z Asseco Data Sytems S.A. – liderem cyfryzacji i rozwiązań smart w Polsce. Konferencja odbędzie się 20 września w Urban Lab Rzeszów, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

  Spotkanie zostanie podzielone na dwa bloki. Dotyczyć będzie zagadnień zrównoważonego transportu, uspokajania ruchu oraz zwiększania dostępności przestrzeni miejskiej. Aktywny udział wezmą eksperci m.in. specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących zarządzania ofertą przewozową publicznego transportu zbiorowego oraz posiadający praktyczną wiedzę w zakresie mobilności, dedykowaną miastom i gminom. Panele dyskusyjne planowane są w godz. 10:00 – 13:30.

  Szczegółowy program

  10:00 – 10:10 Oficjalne otwarcie

  Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa

  I Panel (80 min) TRANSPORT PUBLICZNY I INTELIGENTNE MIASTA

  10:10 – 10:30 Strefy ograniczonego ruchu, strefy zeroemisyjne w aspekcie wprowadzenia na terenie Rzeszowa. (20 min) Dr inż. Mateusz Szarata, Katedra Dróg i Mostów Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

  10:30 – 10:50 Kontr buspas, niekonwencjonalne metody uprzywilejowania transportu zbiorowego w ruchu drogowym. (20 min)

  Marcin Gromadzki Public Transport Consulting

  10:50 – 11:30 W jakim kierunku podążają rozwiązania informatyczne i techniczne, ułatwienia dla organizatorów i pasażerów (40 min) Asseco Data Systems S.A. & R&G PLUS Sp. z o.o.

  11:30 – 11:45 Przerwa kawowa

  II Panel (60 min) DEBATA: MIASTA W OBLICZU WYZWAŃ TRANSPORTOWYCH (TEORIA & PRAKTYKA)

  11:45 – 12:45 Goście panelu:

  Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

  Monika Małowiecka, Koordynatorka Komisji UMP ds. Środowiska, w tym Zespół Koordynacyjny UMP ds. Odpadów Komunalnych

  Dr inż. Paweł Potyrański, Dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urząd Miasta Rzeszowa

  12:45 – 13:30 Podsumowanie konferencji & Networking

  Organizatorzy zachęcają do udziału w konferencji, licząc jednocześnie na to, że będzie to okazja do wymiany doświadczeń, zgłoszenia uwag i problemów, a przede wszystkim wspólnej dyskusji o przyszłym kształcie Rzeszowa i innych miast Smart.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com