środa, 28 lutego, 2024
+

  Trwa nabór uzupełniający do Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska”. Zapisać się mogą dzieci, młodzież oraz dorośli

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Początek działalności Zespołu przypada na 1950 rok, więc aktualnie „Bandoska” ma 72 lata. Na początku był to Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury. Nazwę „Bandoska” nadano w 1969 r., pod którą działa nieprzerwanie do dziś, upowszechniając w kraju i za granicą rodzimy folklor, sięgający do autentycznych źródeł kultury ludowej. Repertuar zespołu stanowią polskie tańce narodowe, regionalne (zwłaszcza z okolic Rzeszowa), tańce innych narodów, obrazki taneczne oraz obrzędy ludowe.

  Zespół pieśni i tańca „Bandoska” w ciągu 72. lat dała setki, a może już tysiące koncertów w kraju i za granicą. Uczestnicząc w konkursach i festiwalach zdobywała wielokrotnie nagrody o randze krajowej i międzynarodowej. Występując poza granicami kraju Zespół odwiedził m.in.: Austrię, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Czarnogórę, Czechy, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Niemcy, Portugalię, Rosję, Słowację, Turcję, Ukrainę, Węgry oraz Włochy.

  Kontakty ZPiT „Bandoska” z Zespołem z Genk w Belgii, dały początek Światowym Festiwalom Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, które odbywają się od ponad 50. lat w Rzeszowie. Wielu wychowanków „Bandoski” to choreografowie prowadzący znakomite grupy polonijne, które roztańczone są po całym świecie.

  Obecnie Zespół tworzy ponad 100 osób, które wchodzą w skład – grupy reprezentacyjnej i grupy młodzieżowej, kapeli ludowej, oraz dwóch grup dziecięcych, a od Jubileuszu 55-lecia została założona również grupa seniorów.

  Kadra artystyczna

  Przez ponad 72 lata działalności z zespołem pracowało mnóstwo osób, więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce KADRA ARTYSTYCZNA, a obecną kadrę artystyczną tworzą:

  Karol Mrzygłód – instruktor tańca, choreograf

  Michał Stefanik – kierownik kapeli, akompaniator

  Andżelika Noga – instruktor wokalu

  Anna Dańko – kostiumy

  Obecnie trwa nabór uzupełniający do zespołu. Jeśli zawsze chciałeś należeć do takiego zespołu, masz teraz wspaniałą okazję do tego, by się zapisać na nowy rok artystyczny.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com