czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Ostatnie pożegnanie Prezydenta Tadeusza Ferenca

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W piątek 2 września 2022 w Katedrze Rzeszowskiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Ferenca, wieloletniego Prezydenta Rzeszowa.

  Przed rozpoczęciem liturgii Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie śp. Tadeusza Ferenca Orderem Odrodzenia Polski. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wziął udział bp Kazimierz Górny, ks. infułat Wiesław Szurek i 27 kapłanów.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Obrzędy ostatniego pożegnania odbyły się w kościele katedralnym. Następnie kondukt pogrzebowy ulicami miasta udał się na Cmentarz Wilkowyja w Rzeszowie, gdzie odbył się pochówek śp. Tadeusza Ferenca. Trumna z ciałem zmarłego Prezydenta Tadeusza Ferenca spoczęła w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja.

  Zastał Rzeszów drewniany, a zostawia murowany jak Kazimierz Wielki.

  Jakże spektakularne jest to, że tylko raz konieczne było tutaj w Rzeszowie przeprowadzania dwóch tur wyborczych. Później tylko jedna tura wystarczyła, żeby mieszkańcy przedłużyli mandat Pana Prezydenta. To najlepsze świadectwo jakim był włodarzem miasta, jakim był gospodarzem, jakim był prezydentem Rzeszowa. Jakie są efekty jego publicznej służby? Słowo spektakularne nie będzie niczym przesadnym. O tej spektakularności przez ostatnie dni napisano tak bardzo wiele. Opisując cały rozwój Rzeszowa, wszystkie inwestycje, które tutaj się zdarzyły. wszystkie drogi i ulice, wszystkie trakty w trakcie prezydentury Tadeusza Ferenca. Powstały nowe żłobki, przedszkola, spektakularne szkoły.

  Andrzej Duda, prezydent RP

  Tak powiedział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odznaczył Prezydenta Tadeusza Ferenca pośmiertnie Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności samorządowej, za aktywność publiczną i społeczną, za osiągniecia w pracy na rzecz nowoczesnego samorządu terytorialnego.

  Prezydent Tadeusz Ferenc został pochowany na cmentarzu na Wilkowyi. W alei zasłużonych.

  fot. Kurier Rzeszowski

  „Robota musi się robić” Panie Prezydencie „Robota musi się robić. Dziękujemy z całego serca”.

  Andrzej Duda, prezydent RP

  Po mszy kondukt żałobny przejechał ulicami miasta na cmentarz komunalny Wilkowyja, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

  Prezydent Tadeusz Ferenc to przykład samorządowca niezwykle sprawnego, zaangażowanego zarówno w duże, miejskie inicjatywy, ale i w codzienne, zwykłe problemy mieszkańców Rzeszowa, którym każdego dnia poświęcał wiele uwagi i troski – powiedział marszałek, dodając – Żegnamy Cię, Panie Prezydencie wraz z całą wspólnotą Podkarpacia, dziękując za wielkie rzeczy w naszej wspólnej Małej Ojczyźnie.

  Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego

  Służba publiczna była dla niego niezwykle ważna, a przejawiała się tym, że przekuwał każdą chwilę na rzecz Rzeszowa. Można powiedzieć, że żył dla Rzeszowa i żył Rzeszowem.

  Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki

  Nade wszystko dziękujemy, za to, że dałeś nam wielką dumę z naszego miasta i poczucie naszej, Rzeszowian wartości.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Następnie, do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972–1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985–1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

  W 1994 i 1998r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku.

  Wielokrotnie odznaczany za zasługi. m.in.

  • Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce)
  • Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej)
  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej)
  • Tytułem doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (w 2017r. )
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com