11,6 C
Rzeszów
piątek, 30 września, 2022
+

  Wernisaż wystawy Macieja Zduna „Kandydaci”

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Maciej Zdun fotografując szuka tematów, które są, jak się wyraził, z natury piękne. „Kandydaci” to cykl odmienny, najbardziej zaangażowany z dotychczasowych. Zdjęcia powstały w latach 2018-2020, a więc w okresie wzmożonej agitacji politycznej w związku z wyborami samorządowymi, prezydenckimi i wyborami do Parlamentu Europejskiego.

  Pierwsze zdjęcie, które Zdun wykonał w ramach cyklu, przedstawiało plakat z podobizną polityka i dopiskiem „won”. Specyfika kampanii wyborczej w Polsce dynamizowała relacje między politykami a obywatelami (lub pracownikami konkurujących sztabów wyborczych). W przestrzeni publicznej pojawiły się kolejne oszpecone twarze. Ale najczęściej to czynniki „obiektywne” zniekształcały pierwotny przekaz – wiatr lub deszcz marszczyły, odbarwiały, wyginały perfekcyjne portrety. Można zaryzykować twierdzenie, że to natura uzewnętrzniała skrywane cechy przyszłych bohaterów cyklu Zduna.

  Maciej Zdun „Kandydaci” wystawa fotografii 18.08.2022 – 15.09.2022 wernisaż: 18.08.2022, godz. 18.30, Stara Drukarnia ul. Bożnicza 6, kurator wystawy Paweł Kraus

  „Kandydaci” prezentują różne opcje polityczne. W tym sensie cykl jest „obiektywny”. Z drugiej strony autor założył, że bohaterowie plakatów wyborczych – piękni, idealni, wkrótce nas rozczarują – złamią dane słowo, nie dotrzymają obietnic. Stąd zamierzona ironia w sposobie ich prezentacji. Z ciekawością myślę, jak Zdun sfotografowałby swoich bohaterów dzisiaj?

  Maciej Zdun – fotograf, członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Prezentował zdjęcia na wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w Rzeszowie, Wrocławiu, Iwano-Frankowsku oraz na festiwalu fotograficznym w Bielsku-Białej. Publikował zdjęcia m.in. w Gazecie Fotograficznej oraz w portalach fotograficznych, takich jak: Eyescape Magazine, Frizzifrizzi. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -